Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Zarabianie na lokacie

Zarabianie na lokacie

Do najpopularniejszych produktów bankowych należy niewątpliwie lokata bankowa. Jest to jednocześnie jeden z najpopularniejszych sposobów bezpiecznego inwestowania. Samo inwestowanie w lokatę charakteryzuje się bardzo małym , wręcz znikomym ryzykiem, a dodatkowo, środki zgromadzone na lokacie, która jest depozytem bankowym, są zabezpieczone gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zaleta lokaty jest również to, że jej założenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu inwestowania, ale wystarczy wiedzieć tylko, która lokata jest opcja najkorzystniejsza. Wybór oczywiście nie jest łatwy, ponieważ lokaty oferuje praktycznie każdy bank i to często w kilku różnych opcjach. Dlatego też dobrym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z pomocy dostępnego w sieci rankingu, czy tez porównywarki lokat. Ważne jest oczywiście to, aby dane zawarte w takim rankingu były aktualne.

Jak odnieść zysk z lokaty?

Jeśli chodzi oto, co powinna mieć dobra lokata, to oczywiście powinna ona przynosić możliwie jak największy zysk. Oczywiście nie będzie to zysk taki, jak w przypadku bardziej ryzykownych form inwestowania, nie mniej jednak warto zadbać o to, aby był to też zysk stosunkowo wysoki. Bezpośrednio o jego wysokości decyduje wysokość oprocentowania, ale wpływ na to maja również inne czynniki. Bez wątpienia takim właśnie czynnikiem jest rodzaj oprocentowania, który w zależności od okoliczności może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na wysokość naszych zysków. W przypadku oprocentowania stałego, sytuacja jest dość klarowna już przy otwieraniu lokaty: mamy określną wysokość oprocentowania i będzie ona obowiązywać cały czas, bez względu na to, czy wysokość stóp procentowych, która stanowi podstawę do ustalania wysokości oprocentowania będzie się zmieniać. Z kolei jej zmiany będą istotne przy wyborze lokaty z oprocentowaniem zmiennym. W tym przypadku podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP oznacza większe zyski z lokaty, zaś obniżka zyski niższe. W przypadku lokat o długim terminie trwania, bardzo ważne będzie również to, ile takich zmian stóp procentowych będzie i jaki będzie ich generalny kierunek. Oprócz tego wszystkiego na zyski z lokaty w jakimś stopniu wpływa również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja polega na tym, że wypracowane odsetki są dopisywane do głównej kwoty kapitału. Dzięki temu kolejne odsetki będą już naliczane od kwoty nieco wyższej, przez co i zyski będą nieco wyższe. Tym wyższe, im kapitalizacja będzie częstsza.

Lokata długo, czy krótkoterminowa?

Oprócz syków, na to, czy lokata będzie w naszym przypadku korzystne będzie miał wpływ czas jej trwania. Pod tym katem możemy wyróżnić lokaty krótkoterminowe, na przykład miesięczne, czy kwartalne oraz długoterminowe, trwające od roku wzwyż. Czasem też stosuje się dokładniejszy podział, wyróżniający na przykład trwające pół roku lokaty średnioterminowe. Najczęściej lokaty o dłuższym terminie trwania się nieco korzystniejsze pod względem zysków, jakie mogą przynieść, gdyż środki dłużej pracują. Nie zawsze będzie to jednak wybór najlepszy z powodu tego, że nie można podjąć środków z lokaty przed upływem jej terminu, jeśli nie chce się utracić odsetek. Jeśli planujemy w dość krótkim czasie podjąć środki i wykorzystać je na jakieś wydatki, lepiej założyć lokatę krótkoterminową, dzięki której będziemy mogli bez problemu wybrać środki po jaj zakończeniu, nie tracąc odsetek, a jednocześnie mając swoje pieniądze w odpowiednim czasie. Jeśli wybierzemy lokatę krótkoterminową na dobrych warunkach, z dobrym oprocentowaniem, to równie na niej będziemy mogli korzystnie zarobić.