Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Zalety kredytu hipotecznego

Zalety kredytu hipotecznego

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ceny nieruchomości i kupno mieszkania to nie lada wydatek, na którego nie stać przeciętnego Kowalskiego. A zatem uskładanie kwoty potrzebnej na zakup nieruchomości jest w zasadzie niemożliwe i jedynym wyjściem z tej sytuacji okazuje się być kredyt hipoteczny. Na to mogą pozwolić sobie w zasadzie tylko nieliczni i to najczęściej po wielu latach oszczędzania. Większość osób aby kupić mieszkanie, bądź wybudować dom, musi skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania, jakim najczęściej jest kredyt, a w przypadku nieruchomości jest to kredyt hipoteczny. Dzięki niemu możemy uzyskać pieniądze, które pozwolą na sfinalizowanie transakcji.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt, przeznaczony głównie na zakup lub budowę nieruchomości, jego zabezpieczeniem jest wpis do hipoteki. Dzięki takiemu wpisowi, banki mają bardzo dobre zabezpieczenie swojego kredytu, na wypadek gdyby klient nagle przestał go spłacać. Kredyty hipoteczne, zaciągane są nawet na 30 lat, a suma jaką możemy pożyczyć, jest uzależniona od wartości nieruchomości, ale przede wszystkim naszej zdolności kredytowej. Taki kredyt możemy uzyskać praktycznie w każdym banku, jednak każdy z nich ma swoje własne zasady przyznawania kredytów hipotecznych oraz swoją politykę.

Zalety kredytu hipotecznego

Niewątpliwie największą zaletą kredytów hipotecznych, jest ich niski koszt. Pomijając kredyt promocyjne z różnego rodzajami dopłatami i subwencjami, jest to jeden z tańszych kredytów na rynku. Dzieje się tak dlatego, że banki zabezpieczają kredyt na kredytowanej nieruchomości, a zatem ryzyko kredytowe jest w tym przypadku niewielkie. W związku z czym, banki mogą obniżyć swoje marże czy też prowizje. Inną zaletą kredytu hipotecznego jest to, że jego spłatę można rozłożyć na bardzo długi okres czasu, może to być 30 lat. Dzięki temu, miesięczne raty które co miesiąc musimy do banku oddawać, nie są aż tak wysokie i możemy sobie na taki kredyt pozwolić. Kredyt hipoteczny, może być również traktowany jako długoterminowa inwestycja. Ceny nieruchomości w dłuższym okresie czasu wzrastają, więc pomimo konieczności spłacania odsetek i tak możemy na takiej nieruchomości zarobić. Zaletą kredytów hipotecznych jest również fakt, że dzięki nim szybko możemy uzyskać środki na zakup nieruchomości, natomiast w przypadku oszczędzania i odkładania pieniędzy, okres ten bardzo by się wydłuży, a kupno nieruchomości musiałoby zostać odłożone w czasie.