Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Rodzaje kredytów hipotecznych

Rodzaje kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny to pojęcie, z którym spotkał się najpewniej każdy z nas, nie każdy jednak będzie potrafił wymienić jego definicję, jeśli ktoś go o to poprosi. Przyjrzyjmy się dzisiaj bliżej temu pojęciu.

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, co roku sumy zaciągniętych przez Polaków zobowiązań to kilkadziesiąt miliardów złotych. A z roku na rok rosną. Czym jest kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki opartej na umowie cywilnoprawnej. To na jej podstawie bank udziela nam kredytu, czyli pożycza określoną sumę pieniędzy. Oczywiście spłacana przez nas w przyszłości kwota będzie wyższa niż pożyczona przez nas suma. Należy powiększyć ją między innymi o prowizję czy odsetki. Zabezpieczenie dla tego rodzaju kredytu stanowi hipoteka.

Jakie rodzaje kredytów możemy wyróżnić? Między innymi kredyt budowlano-hipoteczny, produkt ten nie różni się szczególnie od typowego kredytu na zakup nieruchomości. Przeznaczony jest on dla osób, które chcą sfinansować inwestycje w trakcie budowy. Kredyt ten podzielić możemy na dwie części – pierwszy etap wyróżniamy w czasie budowy i wtedy jest kredytem budowlanym, a po zakończeniu budowy zamienia się w kredyt hipoteczny. Z powodu rozbicia na dwa etapy kredyt ten wymaga różnych form zabezpieczeń. Powinna być to hipoteka, ale póki jej nie ma, bank może wymagać innego rodzaju zabezpieczenia. W przypadku ubiegania się o tego rodzaju kredyt, zazwyczaj musimy wcześniej przedstawić kosztorys budowy oraz harmonogram prac. Bank wypłaci nam pieniądze w kilku transzach, wraz z postępem prac.

Inny rodzaj kredytu to kredyt refinansowany jest on produktem, po który mogą sięgnąć osoby spłacające już kredyt w innym banku. Za jego sprawą zamieniamy kilka zobowiązań w jedno. Pozwala on np. na lepsze warunki kredytowania np. poprzez zmianę wysokości raty czy waluty, w której wzięliśmy kredyt. Tego rodzaju kredyt może być rozwiązaniem ratującym sytuację wielu osób, które mają poważne problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Dzięki temu, że pozwala wybrać bardziej korzystną dla nas ofertę, która mogła pojawić się na rynku w tym czasie.

Jeszcze innym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny, ten rodzaj kredytu polega na spłacie kredytem hipotecznym innych zobowiązań, np. kart kredytowych, pożyczek czy innych kredytów hipotecznych. Dzięki niemu możemy płacić jedną niższą ratę, wydłuża się oczywiście czas kredytowania. W przypadku kredytu konsolidacyjnego-hipotecznego różni się on od zwykłej konsolidacji tym, że zabezpieczony jest hipoteką, dzięki czemu pod uwagę brana jest wartość zabezpieczenia, a nie nasze dochody. Pozwala to zaciągnąć zobowiązanie na dłuższy okres z mniejszym oprocentowaniem. I w końcu pożyczka hipoteczna, która wbrew temu, co wiele osób uważa, wcale nie musi zostać przeznaczona na zakup mieszkania, a najzwyczajniej w świecie, na co zechcemy, warunkiem jest po prostu posiadanie nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytu. Dlatego kredyt możemy wydać zarówno na cele mieszkaniowe, ale równie dobrze na wycieczki czy zakup samochodu. Wybór należy do nas. W razie problemów ze spłatą bank sprzeda naszą nieruchomość i tym samym pokryje kwotę zaciągniętej przez nas pożyczki. Przy czym nieistotne jest to, czy wartość naszej nieruchomości znacznie przekracza wartość zobowiązania. Dlatego biorąc kredyt hipoteczny dobrze się zastanówmy nad tą formą zobowiązania i wybierzmy taką, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia.