Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Ranking lokat – czego się spodziewać w najbliższych miesiącach

Ranking lokat – czego się spodziewać w najbliższych miesiącach

Oszczędzanie wiąże się z koniecznością planowania – często długoterminowego. Wybierając ofertę, która pomoże Ci w zarządzaniu pieniędzmi musisz mieć na uwadze nie tylko aktualne informacje ale także prognozy, które dotyczą inwestowania i depozytów na dłuższy okres. Dzięki temu unikniesz usług, które przyniosą Ci więcej strat niż zysku.

Dobry ranking lokat pozwoli Ci na bieżąco śledzić zmiany w ofertach, które dostępne są w bankach. Jednak żeby mieć pewność, że założenie lokaty w danym momencie jest tego warte dowiedź się więcej m.in. o możliwych promocjach, planach Rady Polityki Pieniężnej i innych czynnikach, które będą miały wpływ na wartość lokat w najbliższych miesiącach.

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. To po raz kolejny spowodowało, że lokaty straciły na swojej atrakcyjności i wiele usług przynosi dużo niższe zyski.

Lokaty długo i krótkoterminowe

Jeżeli interesuje Cię zdeponowanie środków na dłuższy okres z pewnością musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w ciągu tych miesięcy usługi znacznie się zmienią. Podpisanie umowy będzie zatem korzystne jeżeli w tym okresie oprocentowanie lokat zmaleje, a ty zamrozisz oszczędności na lokacie ze stałym oprocentowaniem, które pomoże Ci przejść przez ten okres na wyjątkowo dobrych warunkach. Z drugiej strony musisz liczyć się z odwrotną sytuacją. Może okazać się, że pozostałe lokaty będą oferować dużo wyższą wartość, a usługa z której korzystasz związana jest z niewypłaceniem uzyskanych odsetek jeżeli wypłacisz pieniądze przed terminem zapadalności lokaty.

Aktualny ranking lokat nie pomoże Ci podjąć decyzji, która będzie odpowiednia w przypadku usług zawieranych m.in. na 12 czy nawet 24 miesiące. Możesz jednak skorzystać z nich by sprawdzić w jaki sposób oferty wcześniejszych miesięcy się zmieniały. Czy ich oprocentowanie znacznie się różni, czy jest niższe lub wyższe. Oczywiście wybór lokaty krótkoterminowej pozwoli Ci na bieżąco dostosowywać swojej inwestycji. Lokaty krótkoterminowe często oferują wypłatę odsetek nawet jeżeli zrezygnujesz z umowy przed planowanym terminem. Musisz jednak pamiętać, że najlepsze krótkoterminowe lokaty przeznaczone są wyłącznie dla nowych Klientów banków, nie uda Ci się zatem podpisać dwukrotnie tej samej, atrakcyjnej umowy.

Zanim zdecydujesz się na konkretną lokatę zastanów się jaki masz cel dotyczący swoich oszczędności. Jeżeli zbierasz pieniądze np. na wakacyjny wyjazd czy remont, termin w jakim zechcesz wypłacić środki może być krótki. Natomiast gdy Twoje oszczędności gromadzisz z myślą o zabezpieczeniu swoich finansów na daleką przyszłość możesz bez przeszkód wybrać lokatę długoterminową.

Ranking lokat – śledź na bieżąco

Nawet jeżeli nie masz konkretnych planów związanych ze swoim kapitałem poświęć choć kilka minut w miesiącu by dowiedzieć się w jaki sposób banki zmieniają swoje oferty. Dzięki temu nie ominą Cię ciekawe promocje, które często trwają przez krótki okres czasu a mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność usługi dostępnej w instytucji.