Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Przewodnik po kredytach hipotecznych

Przewodnik po kredytach hipotecznych

Kto z nas nie marzy o własnych „czterech kątach”? Większość z nas na zakup domu bądź mieszkania nie może sobie po prostu pozwolić z bardzo prostego i prozaicznego powodu – duża część naszego społeczeństwa nie zarobi i oszczędzi na to nawet przez całe swoje życie, dlatego coraz częściej korzystamy z możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jest to typ zobowiązania, które, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się obciążeniem hipoteki danej nieruchomości w zamian za udzielenie kredytu. Wspomniana hipoteka jest zabezpieczeniem banku, który w ten sposób zapewnia sobie bezpieczeństwo. Jeśli kredytobiorca przestaje wywiązywać się z obowiązku spłaty zaciągniętego zobowiązania, bank ma prawo przejąć nieruchomość i ją sprzedać w celu odzyskania swoich pieniędzy.

Zdolność kredytowa i weryfikacja pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej

Jednym z podstawowych warunków, jakie musimy spełnić, by móc w ogóle myśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, jest posiadanie wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej. Czynnikami, które na nią wpływają są: wysokość naszych miesięcznych dochodów, warunki i forma zatrudnienia, zaciągnięte już zobowiązania finansowe, a także nasza sytuacja rodzinna i ilość członków w naszym domowym gospodarstwie oraz wynikające z tego regularne koszty. Na wysokość naszej zdolności kredytowej wpływ ma także nasza historia kredytowa. Bank sprawdza ją korzystając z BIK – u, tj. Biura Informacji Kredytowej. Weryfikowane są nasze wcześniejsze zobowiązania finansowe oraz zakupy na raty. W praktyce bank sprawdza, czy w przeszłości nie mieliśmy problemów z ich spłatą. Jeśli tak – nasze szanse na kredyt hipoteczny niestety mogą zmaleć. Nie bez znaczenia może być także pusta historia kredytowa, tj. jeśli w przeszłości nie zaciągaliśmy żadnych pożyczek. To również może wpłynąć na decyzję banku.

Wysokość wkładu własnego

Obok zdolności kredytowej i pozytywnej weryfikacji klienta w BIK – u, bardzo ważna jest również wysokość naszego wkładu własnego. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest możliwy, ponieważ z założenia na zakup nieruchomości składa się nie tylko bank, ale również kredytobiorca. Minimalna wysokość naszych ewentualnych oszczędności wynosić musi 10 procent wartości nieruchomości, na którą dany kredyt hipoteczny zamierzamy zaciągnąć. Pozostałą kwotę zapewnia bank i wypłaca ją w postaci ustalonych transz. Oczywiście wspomniane 10 procent to jedynie minimum, na które nie wszystkie banki się niestety godzą. Najlepiej jest, gdy posiadamy wkład na poziomie od 20 do 30 procent wartości mieszkania lub domu. Działa to na naszą korzyść, gdyż wysokość zobowiązania jest wtedy niższa. Oprócz tego w tym przypadku możemy również liczyć na o wiele lepsze warunki ewentualnego kredytu hipotecznego niż gdyby nasz wkład własny wynosił jedynie 10 procent.

Oprócz wyżej wspomnianych warunków, musimy też przebrnąć przez sporą ilość formalności związanych ze złożeniem wniosku kredytowego oraz przeróżnych dokumentów, które do wspomnianego wniosku należy przedłożyć jako załączniki. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem opiewającym na naprawdę wysoką sumę, a okres kredytowania wynosić może nawet kilkadziesiąt lat. W związku z tym ryzyko związane z jego zaciągnięciem też jest spore, dlatego ilość warunków do spełnienia i formalności nie powinny dziwić. Może to co prawda trochę irytować i wymaga pewnej dozy cierpliwości, jednak działa to na korzyść nie tylko banku, ale także naszą, a własny dom bądź mieszkanie naprawdę są warte tych wszystkich formalności.