Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Oszczędzanie na lokatach bankowych, kiedy opłacalne?

Oszczędzanie na lokatach bankowych, kiedy opłacalne?

Opłacalność lokat to bardzo zmienny czynnik, powiązany z wydarzeniami makroekonomicznymi notowanymi w gospodarce narodowej. Nie zawsze opłaca się przechowywanie kapitału na lokatach bankowych, ale z drugiej strony nie zawsze opłaca się wchodzić w duże inwestycje na rynku kapitałowym. Jak zatem podejść prawidłowo do oszczędzania na lokatach bankowych, aby uniknąć podobnych problemów? Oto krótki poradnik dedykowany przede wszystkim inwestorom indywidualnym.

Lokata bankowa opłaca się przy rosnącej kwocie dyspozycyjnych oszczędności. Im więcej kapitału posiadasz, tym lepsze szanse na nawiązanie skutecznych negocjacji z bankami detalicznymi w ramach podwyższenia oprocentowania. W sektorze bankowości detalicznej funkcjonują również instytucje premium, które starają się obsługiwać wyłącznie klientów z wysokim poziomem nadwyżki kapitałowej. Oszczędzanie opłaca się bardziej już od poziomów 100, 200, 300 000 złotych, chociaż takie kwoty są nie zawsze do dyspozycji dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Inna perspektywa to maksymalne wydłużenie okresu założenia lokaty bankowej. Dzięki temu otrzymujesz lepsze oprocentowanie depozytu terminowego, natomiast ograniczasz płynność. W aktualnym systemie zakładania lokat bankowych jeżeli zerwiesz depozyt przed zakończeniem okresu umowy tracisz wszystkie wypracowane odsetki. Jedna z największych bolączek rynku lokat bankowych to naturalnie podatek od zysków kapitałowych, ale podobno trwają analizy dotyczące zniesienia lub częściowego ograniczenia. To zatem bardzo dobra perspektywa dla osób myślących o wprowadzeniu oszczędzania do domowej strategii. Oszczędzanie na lokatach bankowych opłaca się bardziej przy wysokich stopach procentowych i jeszcze przy stosunkowo niskiej inflacji. Obecnie gospodarka narodowa znajduje się w okresie bardzo niskich stóp procentowych, ale to nieuchronnie się zmieni, ponieważ inflacja zmienia się wraz z cyklem koniunkturalnym.

Inne metody na podniesienie oprocentowania lokaty bankowej to wykorzystanie promocyjnych depozytów oszczędnościowych, korzystanie z wielu usług w danym banku detalicznym, co otwiera pole do negocjacji, wybór konkretnego rodzaju lokaty dedykowanego, np. specjalistom branżowym – lekarzom, prawnikom, informatykom, właścicielom działalności gospodarczych.