Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Naucz się oszczędzać z lokatami!

Naucz się oszczędzać z lokatami!

Według wielu źródeł Polacy wciąż mają problem z oszczędzaniem. Na pewno mają na to wpływ zarobki, ale korzystnie na chęć, oraz umiejętność oszczędzanie nie wpływa oprocentowanie lokat, jakie w ofercie mają aktualnie banki.

Zarabianie na lokacie

Jeżeli porównamy proponowane oprocentowanie i zarobek na lokatach krótkoterminowych, oraz rachunkach oszczędnościowych dobrze jest zastanowić się, czy nie bardziej opłacalne będzie powierzenie środków na lokatę długoterminową. Jeżeli chodzi o przedział czasowy w przypadku lokat długoterminowych, to przedział jest dość duży, bo właściwie od jednego roku aż do trzech lat. Oczywistym jest, że w przypadku tego typu lokat robimy więcej, ale jednocześnie przez dłuższy okres czasu nasze środki będą zamrożone. Istnieje możliwość zerwania umowy i pobrania pieniędzy wcześniej, ale wiązać się to może z utratą znacznej sumy otrzymanej z odsetek, a przecież to właśnie na tych odsetkach zależy nam najbardziej. Odsetki naliczane są od sumy pieniędzy pozostawionej na lokacie, dlatego też im więcej środków pozostawimy w depozycie, tym więcej zyskamy po zakończeniu umowy.

Oprocentowanie lokaty

Oprocentowanie zależne jest także od czasu przez jaki będzie trwała umowa, im dłuższy czas trwania umowy, tym oprocentowanie oferowane nam przez bank będzie wyższe. Wszystko jest jednak uzależnione od zmian w stopach procentowych, oraz inflacji, która to ma duży wpływ na oprocentowanie w lokatach. Lokata długoterminowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają nadprogramową sumę pieniędzy, chcą ją odłożyć i mają w jakimś stopniu pewność, że nie będą potrzebować ich przez okres trwania umowy. Mimo, że lokaty długoterminowe przez długi okres czasu zdecydowanie przegrywały z tymi zakładanymi na krótszy okres czasu, to ich wybór wydaje się być znacznie rozsądniejszy, głównie ze względu na wysokość oprocentowania, a co za tym idzie z tym, że najzwyczajniej w świecie zarobimy więcej.

Negocjacja lokaty

Często nie warto usilnie trzymać się wyznaczonych przez bank okresów zawarcia umowy, ale należy też zaproponować własne, zdarza się, że w takim przypadku stopa oprocentowania może być wyższa, niestety nie zawsze tak się dzieje, w pierwszej kolejności należy zasięgnąć informacji u przedstawiciela banku, w którym tę lokatę planujemy założyć. Negocjowanie lokaty krótkoterminowej nie jest możliwe, ale jeśli wpłacimy większą sumę na długi okres, to bank na pewno zaproponuje atrakcyjne warunki.

W obecnej chwili w sferze lokat zapanował przestój, są one zdecydowanie wypierane przez rachunki oszczędnościowe, które są bardzo chętnie proponowane zamiast nich. Miejmy jednak nadzieję, że wysoka stopa oprocentowania kiedyś nadejdzie, a opłacalne lokaty wrócą do łask polskich konsumentów.