Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Najpopularniejsze błędy przy konsolidacji kredytów

Najpopularniejsze błędy przy konsolidacji kredytów

Podjęcie decyzji o konsolidacji kredytów wynika najczęściej z bardzo poważnych zaległości w regulowaniu rat. Niestety w takim momencie bank odrzuci wniosek, bo z dużym prawdopodobieństwem nie posiadasz pozytywnej zdolności kredytowej. Konsolidacja to zatem nie bezpośrednie narzędzie naprawcze, ale raczej profilaktyczne. Aby nie mieć problemów z kredytami, i nie musieć konsolidować wybierz mądrze kredyt na PortalBankowy.info.

Najpopularniejsze błędy w ramach konsolidacji

Najpopularniejsze błędy przy konsolidacji kredytów to składanie zbyt wielu wniosków jednocześnie (mniej więcej przy 3 nie masz już szans na korzystne warunki), współpraca z bankiem bez właściwej oceny własnych możliwości ekonomicznych, brak samodzielnego sprawdzenia BIK, przechodzenie do sektora pozabankowego ze znacznie wyższymi kosztami, zła ocena kosztów pozaodsetkowych (do konsolidacji wymaga się najczęściej drogiego ubezpieczenia na życie, czy na wypadek utraty zatrudnienia). Biuro Informacji Kredytowej udostępnia płatną usługę raportowania, co znacząco ułatwia poruszanie się po rynku pożyczek krótkoterminowych i konsolidacyjnych. Raport zapewnia nie tylko wgląd do historii dotychczasowych spłat, ale otrzymasz alarm na wypadek powstania zaległości lub prób wyłudzenia. Obecnie wskazany pakiet kosztuje 99 złotych w perspektywie całorocznej.

Wydłużanie okresu spłaty, ale do racjonalnych wartości

Poważny błąd to nadmierne wydłużanie okresu spłaty kredytu konsolidacyjnego w zamian za bardzo niską ratę. Przy wydłużeniu okresu kredytowania rosną koszty. Do tego narażasz się na cykliczny wzrost stóp procentowych.

Czy usunięcie złych danych w BIK jest możliwe?

Usuwanie negatywnych wpisów z bazy BIK jest oczywiście możliwe, ale dość trudne, ponieważ najczęściej wymaga formalnej interwencji w placówce kredytodawcy. Przedawnienie w BIK występuje po pięciu latach, a to najczęściej okres niewystarczający, aby rozwiązać bieżące problemy zadłużeniowe.

Prawidłowa procedura sięgnięcia po kredyt konsolidacyjny

Priorytetowo oceń zdolność kredytową na podstawie płatnego raportu z BIK, a następnie złóż wniosek kredytowy z pomocą niezależnego doradcy. W kalkulatorze finansowym przelicz akceptowane raty w stosunku do okresu kredytowania i zastanów się nad wprowadzeniem zabezpieczenia hipotecznego do umowy konsolidacyjnej, co wyraźnie obniży oprocentowanie.