Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Najlepsze lokaty - czy stracimy po obniżeniu stóp procentowych?

Najlepsze lokaty - czy stracimy po obniżeniu stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej zmniejszyła stopy procentowe aż o 0,50%. To zarazem dużo i niewiele, biorąc pod uwagę to już zapowiadane są kolejne obniżki. Jaki ma to wpływ na najlepsze lokaty, które do tej pory zachęcały do skorzystania z promocyjnych depozytów?

Trwająca deflacja nie wpływa korzystnie na gospodarkę wpływa korzystnie na gospodarkę jest zrozumiała. Obniżenie stóp procentowych może jednak okazać się niekorzystne dla lokat terminowych. Od roku w naszym kraju mieliśmy rekordowo niskie stopy procentowe i wielu analityków jeszcze początkiem tego roku zapowiadało, wyczekiwane przez oszczędzających zmiany dotyczące ich zwiększenia. Najlepsze lokaty bankowe mogłyby wtedy przekroczyć dla wielu pamiętne jeszcze 6%-7%, co z pewnością przyczyniłoby się do większego zainteresowania tymi produktami.

Obecna 2,00% stopa referencyjna NBP wynosi 2,00%. Oznacza to, że banki będą zmuszone zarówno do obniżenia oprocentowania kredytów i pożyczek bankowych, a także stopy procentowej depozytów. Jest to niekorzystna informacja, gdyż już teraz tradycyjne oferty lokat bankowych nie przynosiły wysokich zysków. Od wielu miesięcy liderami rankingów najlepszych lokat w Polsce były produkty typowo promocyjne, skierowane do nowych konsumentów. Obecnie możemy spodziewać się kolejnego obniżenia oprocentowania lokat, co z pewnością zaowocuje tym, że wiele osób zrezygnuje z zamrażania swoich oszczędności w bankach.

Jak zadbać o oszczędności?

Jeżeli najlepsze lokaty promocyjne, przestaną być dla nas dostępne a pozostałe usługi nie okażą się wystarczająco satysfakcjonujące powinniśmy przemyśleć co zrobić z kapitałem i jak poradzić sobie z trudną sytuacją dla produktów oszczędnościowych. Oczywiście pozostawienie środków bez żadnej opieki finansowej będzie bardzo niekorzystne, nawet niewielkie oprocentowanie jest korzystniejsze niż przetrzymywanie pieniędzy w domu czy na tradycyjnym rachunku osobistym. Alternatywą mogą być konta oszczędnościowe, jednak musimy pamiętać, że i one nie przynoszą wysokich zysków a stały dostęp do oszczędności może spowodować to, że wydamy pieniądze przeznaczone na inny cel. Dla odważnych wciąż interesujące mogą być inwestycje alternatywne, które mogą przynieść wysokie zyski, a także starty o czym również należy pamiętać zanim zdecydujemy się na taką formę lokowania funduszy.

Najlepsze lokaty bankowe – tylko dla nowych klientów?

Prawdopodobnie banki nie zmienią swoje strategi marketingowej i najlepsze lokaty wciąż będą dostępne wyłącznie dla ograniczonego grona odbiorów. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli z nich skorzystać. Coraz więcej instytucji decyduje się na właśnie takie usługi i z pewnością, nawet jeżeli udało nam się już skorzystać z jednej oferty znajdziemy kolejną, która będzie dla nas odpowiednia. Najważniejsze to określić swoje cele i starannie dopierać usługi, które mogą przynieść nam rzeczywiste zyski. W ten sposób będziemy w stanie świadomie i odpowiednio zadbać o nasze finanse nie tylko w portfelu ale również na lokacie bankowej.