Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Lokaty dla wszystkich

Lokaty dla wszystkich

Nie każda lokata przeznaczona jest dla każdego. Dzisiejsze banki oferują nam wiele najróżniejszych lokat, które mają najróżniejsze przeznaczenie. Znaleźć tu możemy zarówno lokaty dla bogaczy, lokaty dla osób młodych, lokaty z możliwością dopłacania kolejnych środków do raz już wpłaconej kwoty, lokaty ze zróżnicowanym oprocentowaniem, lokaty strukturyzowane i wiele innych. Poniżej znajdziesz przykłady takich lokat, które pomogą zrozumieć, na czym to wszystko polega. O samych lokatach najpierw.

Lokata to w skrócie umowa z bankiem, w której my zobowiązujemy się pożyczyć bankowi pieniądze, które ten może inwestować, pomnażając je, nam zaś po danym okresie wypłaca to, co zainwestowaliśmy, powiększone o procent odsetek, którego wysokość zostaje zawarta w umowie. To oczywiście najprostszy z możliwych opisów, nie zawierający charakterystyki wszystkich lokat. Podpisując umowę dotyczącą lokaty musimy po prostu wiedzieć, na jak długo chcemy zainwestować pieniądze, jak duża jest ich ilość, na jaki liczymy zysk i kiedy chcemy go uzyskać. To bardzo podstawowe informacje, które pozwalają określić, jaki rodzaj lokaty jest dla nas najlepszy.

Nie każda lokata jest taka sama.

Inny typ lokaty interesował będzie rodziców, którzy chcą odłożyć pieniądze dla swojego dziecka na studia, jeszcze inny natomiast interesował będzie tych, którzy chcą po prostu uniknąć inflacji i powiększyć nieco ilość posiadanych przez siebie pieniędzy. Kompletnie inne wymagania mieć będzie natomiast osoba bogata, która liczy na zostawienie spadku swoim dzieciom. Zupełnie inne wymagania ma też przedsiębiorca, który nie chce na długo rozstawać się ze swoim kapitałem. Z tego wszystkiego zdają sobie doskonale sprawę banki, stąd też tak duże zróżnicowanie na rynku lokat w dzisiejszych bankach. Każdy klient, który chce założyć lokatę, jest dla banku ważny, warto więc zaoferować mu wszystko, czego od lokaty mógłby wymagać.

Przedsiębiorcy i inni klienci.

I tak przedsiębiorca liczyć może na lokaty typu overnight, które charakteryzują się tym, że tutaj pieniądze bank używa do inwestycji tylko w nocy, by następnego dnia rano przekazać je ponownie na konto danej firmy. osoby z dużym kapitałem mogą natomiast liczyć na lokatę negocjowaną - tutaj nie bank dyktuje warunki, a dogaduje się z klientem, by obie strony były zadowolone - na takim kliencie zależy bowiem bankowi wyjątkowo mocno. Można też pokusić się o lokatę rentierską, w której przypadku klient co pewien okres (miesiąc czy kwartał) dostaje swoistą „wypłatę” z odsetek od swojego kapitału, dzięki czemu może utrzymywać się nie z danego kapitału, a tylko z narosłego procentu. To natomiast pozwala nie zmniejszać go tak znacząco. Oczywiście procent jest tu jednak odrobinę niższy. Lokaty bankowe są także po prostu długo czy krótkoterminowe, w zależności od tego, czy zależy nam bardziej na szybkim powrocie pieniędzy, czy też raczej na wyższym zarobku. Wobec tego - nie pozostaje nic, jak tylko znaleźć opcję idealną dla siebie i zacząć oszczędzanie!