Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Lokata jednodniowa.

Lokata jednodniowa.

Pojęcie lokaty jednodniowej.

Bardzo ciekawym sposobem na oszczędzanie są lokaty jednodniowe. Wielu z nas słyszało o tego typu lokatach, ale nie wiele osób wie na jakich zasadach takie lokaty działają. Po samej nazwie można wywnioskować, a na jakich zasadach działa lokata jednodniowa. Taka lokata zakładana jest tylko na jeden dzień, a tak naprawdę na dwadzieścia cztery godziny. Można zaobserwować, że coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty właśnie lokaty jednodniowej. Taka forma oszczędzania staje się coraz bardziej korzystna i popularna wśród klientów. Wkładamy kilka złotych na jeden dzień i na drugi dzień mamy więcej pieniędzy na swoim koncie. Zasady działania lokaty jednodniowej są bardzo proste i każdy jest w stanie wszystko zrozumieć. Taką lokatę zakłada się na jeden dzień, a dnia następnego jest ona odnawiana. Co do odsetek naliczane są one każdego dnia i dolicza się je do kwoty lokaty jednodniowej.

Co nam daje lokata jednodniowa.

Lokata jednodniowa ma swoje korzyści. W przypadku tej lokaty jest możliwość uniknięcia podatku Belki. Oznacza to, że prawo podatkowe mówi o tym, że jeżeli kwota odsetek nie przekracza kwoty 2,49 złotych nie pobiera się od tej kwoty podatku. Takie zwolnienie od podatku jest legalne i w pełni zgodne z obowiązującym prawem. Bardzo dużą zaletą lokat jednodniowych jest ich oprocentowanie. Może być ono równe nawet 5% i jest ono uzależnione od wielkości pieniędzy jakie ulokujemy na lokacie. W przypadku, kiedy ta kwota będzie duża, bank zaoferuje nam dosyć wysokie oprocentowanie i tym samym sporo uda nam się na takiej lokacie zarobić. Większość banków ustaliło minimalną kwotę jaką trzeba wpłacić na lokatę jednodniową i wynosi ona tysiąc złotych. Same warunki i cechy zakładania takich lokat mogą się zmieniać w czasie. Lokata jednodniowa dostępna jest w wielu bankach dzięki czemu wiele osób może z niej skorzystać. Co istotne tak szybko jak założymy lokatę jednodniową tak samo szybko możemy ją zerwać i co ważne przez takie posunięcie nie utracimy zgromadzonych na koncie odsetek. Nie ma również konieczności zamartwiania się dodatkowymi kosztami jakie związane są z uruchomieniem lokaty jednodniowej.

Czym jest podatek Belki?

Podatek Belki inaczej nazywany jest podatkiem od dochodów kapitałowych. Jest to pewnego rodzaju zryczałtowany podatek dochodowy jaki muszą opłacać osoby fizyczne. Podatek ten regulowany jest w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten w Polsce wprowadzono w 2002 roku. Zrobił to ówczesny minister finansów Marek Belka i od jego nazwiska powstała nazwa podatku Belki. Podatek ten płacony jest od przychodów i obejmuje odsetki od pożyczek, wkładów oszczędnościowych i od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Podatek Belki naliczany jest również od odsetek od papierów wartościowych, a także od dywidend i innych przychodów związanych z udziałami w zyskach osób prawnych. Podatek Belki zapłacimy również od przychodów z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych, a także w wielu innych przypadkach. Jest to chyba jeden z bardziej denerwujących podatków jakie zostały ustalone przez państwo. Trzeba oddać część swoich oszczędności, które udało nam się zarobić w sposób legalny i zgodny z prawem. W takim przypadkach nie powinno się płacić podatków. Osoby, które potrafią powiększać swój majątek powinny być nagradzane, a nie zabiera im się część pieniędzy jakie udało im się zarobić. Niestety taką mamy rzeczywistość im więcej zarobimy tym więcej zostanie nam potrącone na rzecz państwa.