Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Lokata jednodniowa i długoterminowa

Lokata jednodniowa i długoterminowa

Bardzo często odkładamy swoje oszczędności do tak zwanej skarpety a w momencie kiedy okaże się że jest ich więcej decydujemy się jednak na założenie lokaty bankowej gdyż chcielibyśmy aby nasze oszczędności zarabiały same na siebie. Szczególnie w sytuacji kiedy mamy pewność że zgromadzony kapitał nie będzie nam przez jakiś czas potrzebny. Decydując się na lokatę możemy wybierać pomiędzy długoterminową bądź odnawialną lokatę jednodniową.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty powinniśmy wcześniej zapoznać się z zasadami które jej dotyczą oraz ze wszystkimi warunkami. Pamiętajmy o tym, że banki potrzebują pieniędzy składanych na lokatach, aby móc je przekazać między innymi udzielając kredytów innym klientom. Dlatego też z punktu widzenia banku najlepiej abyśmy składali jak największe kwoty na długie okresy czasu.

Z drugiej strony, banki nie mogą sobie pozwolić na podpisywanie umów o sztywnych warunkach na zbyt długie okresy, z uwagi na to, że sytuacja na rynku jest dynamiczna i może się okazać, że po pewnym czasie ulegnie ona zmianie, do tego stopnia, że umowy sprzed kilku lat przestaną być opłacalne.

Zakładając lokatę bankową dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu nasz kapitał złożony w depozytach jest bezpieczny, jednak bankom będzie zależało, abyśmy zawierali umowy na jak najdłuższy czas, powierzyli mu swoje oszczędności i nie wypłacali ich wcześniej. A zatem w zamian za to, że podpiszemy długoterminową umowę, bank wypłaci nam zdecydowanie większe odsetki niż w przypadku lokat założonych na krótszy czas. Dla nas klientów oznacza to, że lokując pieniądze na lokacie nie mamy do nich dostępu. chyba że zdecydują się na zerwanie lokaty. W takiej sytuacji jednak może grozić nam utrata całości lub części zysku co nie będzie dla nas opłacalne.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie mogłoby się wydawać że bardziej kusząca jest lokata jednodniowa, którą możemy zerwać w każdej chwili, bez utraty odsetek. Co więcej mamy możliwość stałego dostępu do kapitału, a jednocześnie oprocentowanie takiej lokaty jest wyższe niż zwykłego rachunku. Jak sama nazwa wskazuje lokata ta trwa jeden dzień, a następnie jest odnawiana, to codziennie następuje również kapitalizacja odsetek. Oznacza to, że nasz zysk jest większy, niż wynika to z oprocentowania nominalnego.

Dla banku niestety nie jest to atrakcyjny produkt, z uwagi na to, że nie może on przewidzieć kiedy i ile osób postanowi zerwać taką lokatę, a zatem jej oprocentowanie jest niższe niż oprocentowanie lokaty długoterminowej.