Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Lokata bankowa - idealny sposób na oszczędzanie

Lokata bankowa - idealny sposób na oszczędzanie

Obecnie z lokat bankowych jako sposobu na oszczędzanie korzysta z każdym rokiem coraz więcej osób.

Lokatę bankową uznaje się za jedną z najbardziej popularnych, a zarazem najkorzystniejszych form oszczędzania. Każdy, kto decyduje się na lokatę w ogóle nie traci, a wręcz przeciwnie, można na niej jedynie zarobić. Lokaty bankowe cieszą się tak dużym powodzeniem przede wszystkim z tego względu, że są one całkowicie bezpieczne. Klient podpisuje jedynie umowę z bankiem i w tym momencie to bank przejmuje od klienta jego pieniądze na jakiś określony czas. Pieniądze znajdujące się na lokacie nie są tymczasowo dostępne dla klienta. Zyskuje on do nich ponowny dostęp jedynie po zakończeniu trwania lokaty. Warto pamiętać o tym, że ewentualne zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z utratą naliczonych do tej pory odsetek. Niektóre banki każą narzucają nawet klientowi zapłacenie stosownej kary za zerwanie umowy, dlatego lepiej tego unikać. Wszystkie lokaty, które się zakłada objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, dlatego też są one bezpieczne.

Lokaty i ich szeroka oferta

Klienci mają bardzo duży wybór lokat, ponieważ obecnie praktycznie wszystkie banki chcą w ten sposób dogodzić swoim klientom. Dostępne są na przykład lokaty o stałym oprocentowaniu, lokaty odnawialne i nieodnawialne, a także lokaty progresywne. Obecnie wiele osób decyduje się nawet na założenie lokaty przez Internet, ponieważ jest to dla nich bardzo wygodne. Wszystkie formalności załatwia się przez Internet, bez wychodzenia z domu. Jest to dla klienta bardzo wygodne z tego względu, że nie traci on czasu na wychodzenie z domu, a także z tego względu, że nie ma on dużo czasu, aby zapoznać się z regulaminem i warunkami założenie danej lokaty. Lokaty oferowane są przez różnorodne banki, jednak każda z nich charakteryzuje się czymś innym. Zazwyczaj odróżniają się od siebie oprocentowaniem, a także wysokością odsetek. Czas trwania lokaty oraz wysokość wpłacanych pieniędzy klient może sobie samemu dopasować według własnych potrzeb. Niezwykle korzystne jest to, że do założenia lokaty nie jest potrzebna zbyt duża suma pieniędzy. W niektórych bankach wystarczy jedynie pięćset złotych i już taka suma umożliwia rozpoczęcie danej inwestycji. Klienci sami też dobierają sobie czas trwania lokaty. Można otworzyć ją na jeden miesiąc, trzy miesiące albo siedem miesięcy. Warto przemyśleć to, na jaki czas otworzyć lokatę, ponieważ jej przerwanie skutkuje utratą zdobytych do tej pory odsetek. Przed założeniem lokaty warto też solidnie przeanalizować wysokość oprocentowania, ponieważ im większe oprocentowanie tym bardziej zarabia się na danej lokacie.

Na co patrzeć wybierając lokatę?

Decydując się na lokatę bankową warto również sprawdzić wszystkie dodatkowe warunki, jakie stawia bank, ponieważ dzięki klient uniknie jakiś nieprzewidzianych sytuacji. Lokaty bankowe bardzo często porównywane są do kont oszczędnościowych przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To właśnie ta instytucja gwarantuje klientowi całkowity zwrot gotówki, jaką on zamieścił w banku w razie jego bankructwa. Oczywiście niektóre lokaty mogą być objęte podatkiem dlatego gdy ktoś jest zainteresowany konkretnym produktem powinien sprawdzić, czy jego także to obejmuje. Dzisiaj bowiem banki coraz częściej poszukują sposobu na to, aby ominąć ten obowiązek i umożliwić klientom dostęp do zysków z lokaty bez konieczności płacenia podatków. Jeżeli więc przeglądamy oferty takich produktów, na to na pewno także powinniśmy zwrócić sporo uwagi.