Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Kredyty samochodowe a sytuacja gospodarstw domowych

Kredyty samochodowe a sytuacja gospodarstw domowych

Kredyty samochodowe to jedno z najlepszych źródeł finansowania zewnętrznego na zakup określonego samochodu. Nie najlepiej się nadaje do inwestycji w zakup aut używanych a później ich odsprzedaż dlatego też jest to kredyt skierowany w większości bezpośrednio do gospodarstw domowych ale także do zakupu środka trwałego w postaci samochodu przez przedsiębiorstwo.

Kredyty samochodowe są kierowane przede wszystkim do gospodarstw domowych, których sytuacja jest raczej dobra, posiadają dobre źródła dochodów i stać ich na spłatę dość dużego zobowiązania ponieważ samochód jest przedstawicielem dóbr luksusowych, szczególnie gdy mowa o nowym samochodzie bo przeważnie właśnie na nowy samochód bierzemy kredyt samochodowy. Kwota kredytów samochodowych przeważnie wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych a więc nie jest niska. Z wysokiej kwoty wynikają stosunkowo wysokie raty kredytu lub duża ilość rat, ktoś kto bierze taki kredyt najprawdopodobniej nie będzie zarabiał najniższej krajowej lub jest pasjonatem nowych samochodów oraz najprawdopodobniej ma kogoś kto może taki kredyt poręczyć.

Można zaobserwować bezpośredni związek między ilością udzielanych kredytów a stanem koniunktury. Najprawdopodobniej największa ilość udzielonych kredytów samochodowych będzie można zaobserwować na szczycie rozkwitu ponieważ wtedy najwięcej ludzi będzie miało pracę, ludzie będą się czuli stosunkowo stabilnie i będą zarabiać raczej całkiem sporo co będzie idealną okazją do podjęcia decyzji o wzięciu kredytu. Najmniejszą ilość kredytów samochodowych odnotujemy w okresie kryzysu gospodarczego ponieważ wówczas najwięcej ludzi traci pracę, są cięcia w wynagrodzeniach a także coraz mniej jest premii. Coraz więcej ludzi ma świadomość że mogą w każdej chwili stracić pracę i odkładają zakup nowego samochodu na inne, lepsze czasy.

Warto tutaj zwrócić uwagę także na to że nowe samochody są dobrem luksusowym, a więc nikt nie kupi nowego samochodu mając ciężką sytuację finansową, a także najprawdopodobniej nie otrzyma takiego kredytu. Szczególnie dzisiaj, w czasach kiedy samochód można kupić za miesięczne wynagrodzenie i będzie się on nadawał na dojazdy do pracy. Z drugiej strony samochód jest bezpośrednim wskaźnikiem sytuacji gospodarczej użytkownika. Przeważnie na podstawie tego jakim samochodem jeździmy ludzie oceniają czy jesteśmy bogaci czy raczej nie, i tutaj jeśli używamy nowego drogiego samochodu jesteśmy bogaci a jeśli poruszamy się kilkunastoletnim pojazdem z dolnej półki lub autobusem nie możemy być bogaci, oczywiście ludzie nie widzą czy samochód został zakupiony z pomocą banku i kredytu samochodowego.