Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Kredyty hipoteczne – podstawowy poradnik

Kredyty hipoteczne – podstawowy poradnik

Kredyty hipoteczne są w różnych kształtach i rozmiarach, aby zaspokoić wszystkie potrzeby, a ten przewodnik pomoże ci zrozumieć, który kredyt hipoteczny jest odpowiedni dla Ciebie

Czym jest kredyt hipoteczny?

Hipoteka to pożyczka udzielona specjalnie na zakup nieruchomości. Nieruchomość, którą kupujesz, służy jako zabezpieczenie pożyczki, a Ty ją spłacasz. Pożyczasz pewną sumę pieniędzy, aby kupić nieruchomość przez określoną liczbę lat (zwykle 25-35 lat) i dokonujesz miesięcznych płatności, aby spłacić odsetki lub zarówno odsetki, jak i pożyczkę.

Jakie są podstawowe rodzaje kredytów hipotecznych?

Istnieją dwa podstawowe typy kredytu hipotecznego w Polsce w zależności od tego, jak spłacasz pożyczkę - hipoteka spłacana i hipoteka odsetkowa, chociaż możesz mieć kombinację tych dwóch. Przy spłacie kredytu hipotecznego Twoje miesięczne płatności zwracają kapitał i odsetki. Z hipoteką tylko odsetkową, twoje miesięczne spłaty tylko płacą odsetki, a będziesz musiał znaleźć inne sposoby spłaty kapitału pod koniec kredytu hipotecznego.

Jakie są zalety i wady hipoteki spłaty?

Z hipoteką spłaty spłacasz odsetki i część kapitału każdego miesiąca, co oznacza, że ??masz gwarancję spłacenia całej pożyczki do końca tego okresu. W związku z tym spłaty kredytów hipotecznych są zwykle uważane za opcję niskiego ryzyka.

Z hipoteką spłaty można również dokonać płatności ryczałtowych i nadpłat w celu zmniejszenia odsetek i kapitału, które jesteś winien. Jednak Twoje miesięczne płatności będą wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego tylko odsetkowego i mogą pojawić się opłaty za przepłacenie twojego kredytu hipotecznego.

Jakie są zalety i wady hipoteki odsetkowej?

Z hipoteką tylko odsetkową, twoje miesięczne płatności tylko spłacają odsetki i są niższe niż w przypadku spłaty kredytu hipotecznego. Będziesz jednak potrzebował innego sposobu spłaty pożyczonego kapitału - zazwyczaj odbywa się to poprzez wpłatę do planu oszczędnościowego lub inwestycji.

Jakie rodzaje ofert hipotecznych są dostępne?

Istnieje wiele różnych rodzajów kredytów hipotecznych - najbardziej popularne są oferty o zmiennej stopie procentowej, stałej stopie procentowej i inne.

Kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu - Jest to kredyt hipoteczny, w którym płaci się zmienną lub standardową zmienną stopę procentową do kredytodawcy hipotecznego. Każdy pożyczkodawca ma swoją własną standardową stopę zmienną, która będzie wyższa niż stopa bazowa - ale z grubsza będzie ją śledzić, idąc w górę i w dół, gdy bank zmieni stawkę. Stopy zmiennych pożyczkodawców mogą się znacznie różnić.

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu - w przypadku hipoteki o stałym oprocentowaniu stopa oprocentowania jest ustalana na okres czasu - zwykle dwa, trzy lub pięć lat - co jest dobre, jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, ile trzeba będzie przeznaczyć na budżet. Jeśli jednak stopy procentowe spadną w czasie trwania umowy, Twoja hipoteka może być droższa od innych. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, kiedy uzyskujesz stałą stawkę.