Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Kredyt hipoteczny- istotne kwestie

Kredyt hipoteczny- istotne kwestie

Kredyt hipoteczny od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem a wszystko za sprawą tego, że pomaga on spełniać jedno z największych marzeń jakim jest własne mieszkanie bądź własny dom. Jest to jednak decyzja podejmowana na lata dlatego też powinniśmy się poważnie nad nią zastanowić a przy tym również dogłębnie przeanalizować temat, aby nie stać się ofiarą pochopnie podjętej decyzji. A zatem warto wcześniej przeanalizować kilka kwestii które będą dla nas istotne. Poza tymi podstawowymi jak wybór odpowiedniej oferty, zdolność kredytowa czy oprocentowanie weźmy również pod uwagę inne kwestie o których nie zawsze się mówi.

Czas spłaty kredytu

Na to w jakim czasie chcemy spłacić kredyt mamy bezpośredni wpływ, choć oczywiście z ograniczeniami. Gdy czas spłaty jest długi mniejsze będą raty, a gdy czas jest krótszy, to i raty będą wyższe. W sytuacji kiedy zarabiamy nie więcej niż średnią krajową to miesięczna rata nie powinna przekraczać 50% takich dochodów. Oznacza to, że choć krótszy okres kredytowania oznacza mniejsze koszty, możemy kredytu na takich warunkach nie otrzymać. Z drugiej strony instytucje finansowe niechętnie udzielają kredytów na więcej niż 30 czy 35 lat. Ale tutaj są w stanie nieco ustąpić choćby dlatego, że dłuższy okres to większe odsetki, czyli większy zysk banku.

Czy dostaniesz kredyt hipoteczny?

Wiele różnych czynników może pomóc nam odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób otrzymać kredyt i co może nam to ułatwić. Jednak stu procentową pewność uzyskamy dopiero w banku co może pomóc Ci się domyślić odpowiedzi na postawione pytanie. Pewność uzyskasz dopiero w banku. Jednak kredyt nie musi niewiadomą i nie musi stać pod wielkim znakiem zapytania możemy z łatwością poznać z jakim prawdopodobieństwem spotkamy się ubiegając się o kredyt w banku.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny musimy rozpocząć od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej i dokładnej analizy wszystkich swoich wydatków i kosztów związanych z utrzymaniem domu. Jeśli nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska można zawsze ją poprawić. Niektóre nasze działania mogą zwiększyć zdolność kredytową w zasadzie natychmiast, należą do nich np. spłata innego kredytu lub rezygnacja z karty kredytowej. Na wpływ innych czynników będziemy musieli trochę poczekać – dlatego tak ważne jest to, aby proces ubiegania się o kredyt hipoteczny rozpocząć od sprawdzenia na czym się stoi, jaką mamy zdolność i czy wkrótce mamy szanse na pozytywną decyzje banku.

Jeżeli po dokładnej analizie okazuje się że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową i co więcej udało nam się zgromadzić choćby 10 procentowy wkład własny, reszta czynników nie powinna być już dla nas aż tak wielką przeszkodą w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego. Pamiętajmy o tym, że banki podchodzą do wniosków o kredyt hipoteczny elastycznie i indywidualnie, dlatego warto poznać jeszcze inne sposoby na to jak ubiegać się o kredyt hipoteczny i jak znaleźć najtańszy kredyt. W zasadzie każdy bank może zaoferować nam coś innego, dlatego powinniśmy sprawdzić swoje możliwość w różnych bankach i wybrać ten który będzie dla nas najkorzystniejszy. Jeżeli już stać nas na długoletnie zobowiązanie, niech będzie ono takim, które spełni nasze oczekiwania i co więcej pozwoli spać spokojnie przez te długie lata.

Powyższe kryteria nie określają w sposób ostateczny tego, czy dostaniemy kredyt czy nie. Powinniśmy raczej traktować je jako drogowskazy. W procesie ubiegania się o kredyt mogą to być znaki, pozwalające nam się domyślić się problemów z przychylną decyzją banku.