Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Kredyt hipoteczny, co warto wiedzieć

Kredyt hipoteczny, co warto wiedzieć

Kiedy już podejmiemy decyzje o zaciągnięciu kredytu bardzo ważne jest aby wybrać ofertę taką która będzie dla nas najbardziej korzystna i spełni wszystkie nasze oczekiwania. W momencie złożenia wniosku o kredyt hipoteczny bank przechodzi do jego analizy oraz sprawdzania czy możemy otrzymać kredyt hipoteczny. W niektórych przypadkach może się okazać, że obowiązkowe będzie kupno dodatkowego ubezpieczenia. Czasami niezbędne jest również kupno ubezpieczenia. Do najpopularniejszych produktów tego typu należą ubezpieczenia takie jak: ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, na życie, od utraty pracy, następstw nieszczęśliwych wypadków.

definicje, które trzeba znać

Jednym z ważniejszych terminów dotyczących kredytów jest stopa procentowa która wiąże się w zasadzie z każdym kredytem. Stopa procentowa to innymi słowy cena, którą bank życzy sobie za pożyczenie swoich pieniędzy osobom trzecim, czyli nam kredytobiorcom. Stopa procentowa została wyrażona w procentach j jest stosowana w ujęciu rocznym. Wysokość stopy procentowej ustala Rada Polityki Pieniężnej i żaden bank czy instytucja pozabankowa nie ma na nią wpływu. W ostatnich latach stopa procentowa utrzymywana jest na stosunkowo niskim poziomie, a zatem oznacza to, że zaciąganie kredytów na ten moment jest dość opłacalne.

Kolejne bardzo ważne pojęcie dla osób zaciągających kredyt hipoteczny jest WIBOR. To średnia cena, za którą banki są w stanie pożyczać sobie pieniądze. Stopa stawki WIBOR zmienia się codziennie, jednak możemy spotkać się również ze wskaźnikiem WIBOR jednomiesięcznym, trzymiesięcznym bądź też półrocznym. Oczywiście wzrost tej stopy ma duży wpływ na wysokość raty naszego kredytu. Jeżeli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, wszystkie dokumenty z nim powinny jasno wskazywać, według jakiej stawki WIBOR będzie wyliczane nasze oprocentowanie. A zatem oznacza to, że jeśli jest to wskaźnik półroczny, to nasze miesięczne zobowiązania nie zmienią się przez co najmniej 6 miesięcy.

Warianty spłaty kredytu - rata równa i rata malejąca

Decydując się na kredyt hipoteczny czy też na jakikolwiek inny kredyt zawsze zwracamy uwagę na wysokość raty miesięcznej oraz na to aby koszt zaciągniętego kredytu był jak najniższy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że na wysokość raty ma również wpływ rodzaj rat. Kredyt możemy spłacać w ratach równych bądź też malejących. Warto zatem zapoznać się z rodzajem tych rat i wybrać ten rodzaj który będzie dla nas najwygodniejszy. Rata równa wiąże się z tym, że wysokość naszego comiesięcznego zobowiązania wobec banku będzie taka sama przez cały okres kredytowania. W praktyce wygląda to tak, że przez pierwsze lata spłacamy głównie odsetki i małą część kapitału, potem sytuacja ulega odwróceniu. W przypadku raty malejąca polega ona na systematycznym spadku naszego miesięcznego obciążenia. Wówczas część kapitałowa nie zmienia się przez cały czas trwania kredytu, natomiast odsetki naliczane są od wartości kapitału jaki jeszcze pozostał do spłaty. Zmniejsza się ona z każdym miesiącem, a zatem maleje również rata. Oczywiście raty malejące są korzystniejszym rozwiązaniem gdyż oznaczają niższe koszty całego kredytu. Jednak tym samym są znacznie większym obciążenie budżetu, szczególnie w początkowym okresie, dlatego nie decydujmy się na ten wariant, ale też bank nie zgodzi się na taki rodzaj rat jeżeli nie mamy odpowiedniego zaplecza kapitałowego. A zatem rodzaj rat ma wpływ zarówno na koszt kredytu wysokość rat jak i również na decyzję banku.