Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Kredyt gotówkowy i hipoteczny - czym się różnią?

Kredyt gotówkowy i hipoteczny - czym się różnią?

Kredyty gotówkowy i hipoteczny wydaje się niczym nie różnić. Ale to tylko pozory. Owszem zarówno jeden jak i drugi spłaca się w ratach, w określonym terminie i określonej wysokości, zgodnie z zawartą umową. Jednak różnic kilka jest, które sprawiają, że oba kredyty posiadają znacznie inne właściwości. Czym się różnią? Myślę, że odpowiedź znajdziesz na PortalBankowy.info a także w poniższym artykule.

Różnice w zabezpieczeniu kredytu

Jest to pierwsza i najistotniejsza różnica między jednym i drugim kredytem. W przypadku kredytu gotówkowego bank może żądać zabezpieczenia w postaci wykupu ubezpieczenia kredytu lub poręczyciela.

W przypadku kredytu hipotecznego sytuacja jest inna. Należy wiedzieć przede wszystkim, że jest to kredyt celowy, konkretnie na zakup nieruchomości. Jak nie trudno zatem wywnioskować - zabezpieczeniem będzie nieruchomość.

Konsekwencją niespłacania zobowiązania kredytu hipotecznego będzie zatem mieszkanie lub dom, czy też inne nieruchomość na jaką został zaciągnięty kredyt. Warto też wiedzieć, że nawet jeśli nieruchomość przejdzie w posiadanie banku, pieniądze wcześniej wpłacone przepadają.

Czas spłaty i wysokość rat

To kolejna istotna różnica, którą można wymienić. Kredyt gotówkowy zazwyczaj dotyczy mniejszych sum, aczkolwiek na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej ofert na kwoty nawet 200 tysięcy złotych. Okres spłat w tym przypadku wynosi średnio pięć lat, ale nie jest to regułą. W zależności od wysokości zaciągniętego zobowiązania może to być także krótszy lub dłuższy okres.

Inaczej sytuacja ma się znów w przypadku kredytu hipotecznego. Ten zaciągany jest na znacznie wyższe kwoty. Jakie? Wszystko zależy od nieruchomości jaką kredytobiorca chce nabyć. Może to być kwota 180 tysięcy złotych, a czasami nawet ponad milion. Oczywiście ważna jest także zdolność kredytowa w tym przypadku, jednak w tym zestawieniu nie jest brana pod uwagę.

Kredyt hipoteczny to bez wątpienia zobowiązanie na wiele lat. Najczęściej okres kredytowania wynosi około 25 - 30 lat. Również wysokość rat jest znacznie wyższa niż w przypadku kredytu gotówkowego, aczkolwiek są wyjątki od reguły. Wszystko bowiem zależy od wysokości zaciągniętych kredytów i okresu obowiązywania spłat rat.

Weryfikacja kredytobiorcy

Również procedura weryfikacyjna jest inna. Przy kredycie gotówkowym głównie pod uwagę brana jest zdolność kredytowa. Składa się ona z dokumentów zawierających informację o rodzaju i okresie zatrudnienia oraz wysokości opłat i dochodów. Istotna jest także historia kredytowa, którą bez wątpienia bank sprawdzi.

Kredyt hipoteczny wymaga jednak bardziej skomplikowanych procedur weryfikacji. Owszem, jest brana pod uwagę historia kredytowa czy zdolność. Istotna jest także wartość nieruchomości i możliwości jej ewentualnej sprzedaży. Oznacza to, że mając nawet nienaganną historię kredytową można nie otrzymać kredytu, gdyż nieruchomość może okazać się trudna do sprzedania lub mało atrakcyjna dla potencjalnych, następnych, kupców.