Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Koszty kredytu gotówkowego – profesjonalna analiza

Koszty kredytu gotówkowego – profesjonalna analiza

Każdy kredytobiorca chce wiedzieć, ile faktycznie zapłaci za kredyt gotówkowy. Materiały informacyjne dużych instytucji finansowych poprawiają się stopniowo. Niewielu kredytodawców oszukuje pod względem przekazywania faktycznych danych o pożyczkach ze względu na duże kary finansowe od UOKiK. Obowiązek informacyjny jest również zapisany w ustawie o kredycie konsumenckim. Warto jednak samodzielnie rozpoznawać podstawowe koszty kredytu gotówkowego, a także nauczyć się ich analizowania. W artykule poznasz kilka praktycznych wskazówek, a na 17bankow.com znajdziesz ranking oraz pomocne artykuły.

W pierwszej kolejności określ całkowitą kwotę kredytu. Całkowita kwota kredytu to nic innego, jak podsumowanie wszystkich kosztów, nie tylko stopy procentowej, ale również prowizji. Standardowe koszty to roczna stopa oprocentowania, czasami opłata za rozpatrzenie wniosku, prowizja. W kredytach hipotecznych dochodzą jeszcze koszty ustanowienia zabezpieczenia, ubezpieczenie, opłaty manipulacyjne za przelewy, czy nawet za uruchomienie rachunku. Pamiętaj, że koszty odejmuje się bezpośrednio od kwoty kredytu, co prowadzi czasami do pewnych absurdów. Jakich dokładnie? Kredytobiorca po odjęciu prowizji może otrzymać mniej pieniędzy niż faktycznie zakładał. To sytuacja dość ryzykowna. Z tego powodu, jeżeli nie prowadzisz dokładnej analizy kosztów i nie masz faktycznego dopasowania zobowiązania do zdolności kredytowej na pewno przepłacisz. Standardowy podział kosztów w kredycie to poziom oprocentowania (odsetki), a także koszty pozaodsetkowe. Kwestia kosztów pozaodsetkowych w kraju była długo nieuregulowana w takim stopniu, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim kredytobiorcom. W ostatnich latach sytuacja uległa znaczącej poprawie. Dlaczego?

Kredytobiorca nie spłaci w aktualnych warunkach gospodarczych więcej niż dostał. To znaczy, że pożyczka na poziomie 1000 złotych w maksymalnych kosztach nie może przekroczyć 1000 złotych. Kiedyś zdarzało się, że przy kwotach rzędu tysiąca złotych ludzie oddawali cały majątek ze względu na niezwykle szybko rosnące, lichwiarskie odsetki. Standardowo koszty pozaodsetkowe osiągają poziom ok. 25 – 30%. To zdecydowanie średnia branżowa. W multimedialnych porównywarkach kredytów gotówkowych zobaczysz wskaźnik RRSO stanowiący faktycznie dobry wskaźnik do oceny ofert w bankach detalicznych. Analiza kosztów jest konieczna, aby dopasować właściwy kredyt do zdolności kredytowej, a także dla zabezpieczenia własnych interesów przy składaniu wniosku o zadłużenie. Co myślisz o wskazanej analizie kosztów w kredytach gotówkowych i czy posługujesz się podobnymi technikami?