Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Kilka pytań, czyli o lokacie bankowej

Kilka pytań, czyli o lokacie bankowej

Lokata bankowa w przeciwieństwie do innych usług bankowych wciąż budzi wiele wątpliwości. Klienci częściej otwierają konta oszczędnościowe niż lokaty. Warto przedstawić kilka trudniejszych pojęć z nią związanych, ciekawe informacje zobacz tutaj.

Co to jest kapitalizacja?

Z pewnością gdzieś spotkaliśmy się z takim pojęciem. Krótko mówiąc jest to częstotliwość dopisywania odsetek do lokaty bankowej. Jeśli mamy klasyczną lokatę bankową to odsetki są naliczane w momencie wygaśnięcia umowy. Warto jeszcze pomówić o lokatach odnawialnych, ale o tym za chwilę. Dla przykładu zakładając lokatę na 12 miesięcy to dopiero po tym okresie dostaniemy odsetki do naszych oszczędności. Co do lokaty odnawialnej polega ona na tym, że zostanie otwarta w przypadku wygaśnięcia umowy z poprzednią. Mimo, że to się dzieje automatycznie klient ma prawo do tego, żeby decydować czy chce odnowić lokatę czy też środki mają być zwrócone na konto klienta. 

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Banki podają oprocentowanie w skali roku, dlatego warto się tym sugerować. Inaczej jest w przypadku pożyczek gotówkowych. Załóżmy zatem, że zakładamy lokatę na jeden miesiąc a oprocentowanie wynosi równe 5%. Nasz wkład to 10 tysięcy złotych. Łączy zysk wynosi ponad 41 złotych. Od tej kwoty zostanie jeszcze pobrany podatek tzw. Belki. Przykład pozwala na obliczenie łącznego zysku z lokaty. Aby nie męczyć się z obliczeniami można skorzystać z narzędzia kalkulator lokat. 

Lokata bez wychodzenia z domu

Nawet z komputerem z dostępem do internetu możemy założyć lokatę. Dziś nie jest konieczna wizyta w banku. Z poziomu bankowości internetowej możemy założyć lokatę. Procedura może przypominać zwykłe przelanie środków na konto. Na stronie internetowej znajduje się odpowiedni wniosek do wypełnienia. W zależności od rodzaju lokaty pieniądze wracają na rachunek bądź też pozostają na lokacie odnawialnej. Logując się na swoje konto internetowe mamy dostęp do lokaty z komputera w swoim własnym domu. Wszystkie formalności z zakładaniem i dysponowaniem lokatą można załatwić bez wychodzenia z domu. 

Lokaty bankowe dzielą się na kilka rodzajów, dlatego zanim wybierzemy coś dla siebie warto przejrzeć wiele ofert. Z pewnością podejmiemy rozsądną decyzję. Jeśli mamy dalej problem z wyborem można zgłosić się do specjalisty i zapytać o zdanie. Jednak ostatnie słowo zawsze należy do klienta, który chce powierzyć swoje pieniądze bankowi.