Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Jakie są zalety i wady lokat bankowych?

Jakie są zalety i wady lokat bankowych?

Lokaty bankowe są niejednokrotnie bardzo ciekawym sposobem na zarabianie na swoich oszczędnościach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mają one swoje wady i zalety. To, czy takie rozwiązanie może być atrakcyjne w naszej sytuacji, zależne jest od wielu indywidualnych czynników. Musimy zatem poważnie podejść do sprawy i zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby. Na samym początku dobrze jest wiedzieć, jakie pozytywne oraz negatywne aspekty niosą ze sobą lokaty bankowe.

Zalety lokat bankowych

Jedną z bardzo istotnych zalet lokat bankowych jest bez wątpienia to, że można w prosty sposób uzyskiwać przychody. Umieszczenie pieniędzy na lokacie nie wymaga od nas specjalnego wysiłku, oprócz działań analitycznych, które musimy podjąć przy wyborze oferty. Nasze oszczędności zostają zdeponowane w banku i z biegiem czasu wypracowujemy odsetki. Niejednokrotnie oferty potrafią być naprawdę atrakcyjne pod kątem oprocentowania oraz czasu trwania lokaty. Często zdarza się również, że możemy założyć lokatę bankową przez Internet. To z kolei naprawdę wygodna opcja dla tych, którzy cenią sobie załatwianie rozmaitych formalności zdalnie. Szeroki wybór ofert sprawia natomiast, że mamy rozbudowane pole manewru, jeśli chodzi o możliwości lokowania środków.

Wady lokat bankowych

Wśród wad lokat bankowych z pewnością należy wymienić fakt, że musimy w pewnym sensie zamrozić nasze pieniądze. Cały schemat działania tego produktu bankowego polega bowiem na tym, że umieszczamy oszczędności na określony czas na lokacie – czasem jest to kilka miesięcy, a niekiedy kilka lat. Jeżeli wypłacimy pieniądze przed terminem, tracimy wypracowane odsetki. Mamy więc możliwość wycofania środków, jednak wówczas całe przedsięwzięcie staje się nieco bezsensowne, ponieważ nie zarabiamy zgodnie z naszymi początkowymi założeniami. W niektórych ofertach zerwanie lokaty nie wiąże się z utratą całego zysku, a jedynie jego części. Może być to ciekawa opcja, niemniej jednak wciąż taka operacja wpływa na nasz zarobek z lokaty. Trzeba zatem tak rozplanować swój budżet z uwzględnieniem ewentualnych komplikacji finansowych, aby nie być zmuszonym do wcześniejszego wypłacania środków. Wadą lokaty bankowej może być także jej oprocentowanie, jeśli jest ono niskie. Przydatne może być tutaj odniesienie się do wskaźnika inflacji. Jest on zmienny, dlatego też przewidzenie go w dłuższej perspektywie z pewnością może być trudne. Niemniej jednak uwzględniając w swoich kalkulacjach ten parametr, możemy zobaczyć, czy nasze pieniądze na lokacie w dalszym ciągu będą traciły na wartości na skutek wspomnianego procesu, czy też może realnie zarobimy lub w jakimś stopniu uda nam się ograniczyć skutki związane z inflacją. Musimy też pamiętać o tym, że zyski z lokaty są opodatkowane, a zatem faktyczny dochód jest mniejszy, niż wynika to z samego oprocentowania. Przy decyzjach finansowych niezbędna jest rozwaga i umiejętna analiza faktów.