Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Jak zarobić na lokacie bankowej?

Jak zarobić na lokacie bankowej?

Wielu z nas, w przypadku posiadania jakichkolwiek pokładów finansowych (nawet tych najmniejszych), zaczyna szukać sposobów na ich zainwestowanie w taki sposób, by móc chociaż trochę na swoich oszczędnościach zarobić. Dobrą drogą w takiej sytuacji może okazać się lokata bankowa. Dzisiejsze banki bardzo otwierają się na klienta i jego potrzeby, zatem nietrudno znaleźć coś naprawdę korzystnego. Jednak, aby wybrać najmądrzej, klient powinien kierować się fachową wiedzą i zwracać uwagę na bardzo ważne czynniki odgrywające w przypadku lokat bankowych bardzo istotną rolę.

Po pierwsze: wysokość wkładu własnego a długość trwania lokaty

Oczywistym jest, że ostateczny zysk, jaki jesteśmy w stanie osiągnąć korzystając z oferty bankowej zależy przede wszystkim od wysokości naszego wkładu własnego. W związku z tym wśród potencjalnych klientów panuje błędne przekonanie, że lokaty bankowe są przeznaczone tylko dla tych, którzy posiadają rzeczywiście sporą gotówkę. Takie osoby zyskają więcej, ale nie jest powiedziane przecież, że osoba o niewielkich oszczędnościach nie zyska wcale. Oferta lokat bankowych jest dziś tak różnorodna, że przy odpowiednim wyborze zarobimy na niej nawet, jeśli nasze oszczędności nie robią wrażenia pod względem ich wysokości. Jako klienci możemy skorzystać z wyjść zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Nasz wybór powinien zależeć między innymi właśnie od ilości gotówki, jaką chcielibyśmy zainwestować i od czasu, jaki chcemy przeznaczyć na proces zarabiania (pamiętajmy o tym, że środki w trakcie trwania lokaty nie są dla nas dostępne). Czasem, abyśmy byli zadowoleni z końcowego efektu, wcale nie potrzebujemy lokaty 12- lub 24-miesięcznej. Nierzadko wystarczy już ta trwająca 6 miesięcy (albo nawet 3), byśmy odczuli jej skutki w postaci dodatkowych środków finansowych. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania.

Po drugie: oprocentowanie, kapitalizacja, podatek

Poza wysokością wkładu własnego i długością trwania danej lokaty bankowej, bardzo ważnym elementem, na który potencjalny klient powinien zwrócić swoją uwagę, są oprocentowanie i kapitalizacja odsetek. Bardzo często lekceważymy to drugie, jakby w przekonaniu, że tylko się jedynie procent, na jaki lokata opiewa. Nic bardziej mylnego. Do realnego zarobku dochodzi dopiero wtedy, gdy następuje naliczanie odsetek do wkładu własnego (ich kapitalizacja). Wtedy na nasz dalszy zysk zarabia kwota troszkę większa, bo dochodzą do niej naliczone odsetki, a nie jedynie to, co w lokatę włożyliśmy. Oprocentowanie, jak widać, jest ważne, ale jest ono ściśle związane z ilością kapitalizacji odsetek w ciągu roku (na tym należy się skupić, bo przecież nasza lokata nie zawsze trwa aż tak długo, zatem i jej oprocentowanie jest w rzeczywistości niższe, niż jesteśmy przekonani – oprocentowanie lokat także jest podawane w skali 12 miesięcy). Od ostatecznego zysku odliczany jest ostatecznie 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. „podatek Belki”), czego również powinniśmy jako klienci świadomi, aby później nie ulec nie potrzebnemu rozczarowaniu.

Przy doborze odpowiedniej lokaty ważna jest wiedza na temat konkretnych elementów składających się na nasz zysk oraz zdrowy rozsądek w podejmowaniu decyzji – to czynniki, które sprawią, że wybierzemy świadomie i unikniemy ewentualnego niemiłego zaskoczenia.