Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Decydując się na kredyt w banku powinniśmy ocenić na samym początku jakie mamy szanse na jego uzyskanie. Jak to się przedstawia w praktyce? Czas zasięgnąć poradnika kredytowego.

Po pierwsze – okres potrzeby finansowe

Ile potrzebujemy pieniędzy? Pytanie może wydawać się trudne, ale odpowiedź jest łatwiejsza niż można sądzić. Jeśli decydujemy się na zakup nowego telewizora czy też innego sprzętu z zakresu RTV AGD warto sprawdzić ceny. Nie powinniśmy brać więcej kredytu niż nam potrzeba. Dlaczego? Bo to wiąże się z większymi ratami a co za tym idzie będziemy musieli więcej oddać. Oszacuj swoje oczekiwania finansowe i bądź przede wszystkim szczery do bólu. Warto pamiętać – jeśli Twoje potrzeby finansowe to kilka tysięcy złotych to jedyną słuszną opcją jest kredyt gotówkowy. W przeciwnym wypadku można śmiało szukać innych rozwiązań. Jeśli decyzja została podjęta to można śmiało przejść do kolejnego punktu.

Oszacuj zdolność kredytową

Kolejnym krokiem jest określenie zdolności kredytowej. Jest to pewien wskaźnik na podstawie którego możemy zobaczyć ile przysługuje nam kredytu na podstawie kilku, podstawowych parametrów. Jednym z nich jest comiesięczne wynagrodzenie. Nie możemy wziąć wysokiej kwoty kredytu jeśli mamy niskie dochody. Aby sprawdzić jaka jest nasza zdolność kredytowa można posłużyć się jednym z narzędzi dostępnych w internecie. Dzięki kalkulatorowi kredytowemu oszczędzimy sporo czasu na wykonywanie obliczeń. W tym celu należy wpisać wysokość dochodu, kwotę kredytu i ilość rat. Jeśli będzie zbyt niska zawsze można zmienić właściwości. W ten sposób zwiększymy szanse na akceptację wniosku złożonego w banku.

Porównaj oferty kredytu gotówkowego

Praktycznie najważniejszym etapem jest porównywanie ofert między sobą. Dzięki dobrej analizie można wyłapać atrakcyjne oferty, które przecież dla każdego są ważne. Nie warto się ograniczać tylko do jednej instytucji. Pod uwagę można wziąć wiele innych, które gwarantują nam tani kredyt gotówkowy. W większości przypadków oferta skierowana do stałych klientów nie jest zbyt atrakcyjna. Konkurencja może zaproponować dużo atrakcyjniejsze warunki kredytu gotówkowego. Oprocentowanie kredytu zdradza nam ile wyniosą odsetki z tytułu wzięcia kredytu. Do banku zwracamy kwotę podstawową wraz z oprocentowaniem. Dodatkowe koszty nie są żadną tajemnicą, dlatego przedstawiciel banku powinien nam przedstawić wszystkie warunki kredytowania. Prowizja jest zazwyczaj wliczona w pierwszą ratę kredytu. Nie zawsze sugerując się samym oprocentowaniem otrzymamy jednoznaczną odpowiedź. Dlatego w tym przypadku warto się kierować RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania.

Złóż wniosek i czekaj

Kiedy już etap analizowania sytuacji na rynku został zakończony można złożyć wniosek w banku i czekać na decyzję. Warto się dowiedzieć czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty. Każde braki w dokumentacji oznaczają wydłużenie okresu przelania pieniędzy na konto kredytobiorcy. Co będzie potrzebne mówią odpowiednie kwoty kredytu. To jasne, że w przypadku większych kwot bank będzie oczekiwał od nas dodatkowego zabezpieczenia. Kiedy wszystko już będzie gotowe bank nas powiadomi o decyzji w sprawie kredytu gotówkowego. Pieniądze niemal od razu powinny się pojawić na naszym koncie, oczywiście po uprzednim podpisaniu umowy. Zazwyczaj czas oczekiwania to kilka dni jeśli w grę wchodzą większe kwoty. W przypadku mniejszych pieniądze mogą się znaleźć na koncie jeszcze tego samego dnia.

Wszystkie szczegóły dotyczące sposobu spłacania można znaleźć w umowie kredytowej. Dlatego warto co niej zaglądać co jakiś czas nawet do paru miesięcy po jej podpisaniu.