Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Jak sprawdzić zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu. Jeżeli kredytobiorca ma stały dochód, a pilnie potrzebuje większej sumy pieniędzy, może sam lub z pomocą doradcy finansowego ocenić, swoje możliwości. Na ogół nie jest to takie trudne, wymaga jedynie umiejętności wykonania pewnych kalkulacji i poświęcenia dosłownie chwili.

Ocena wysokości dochodu

Oceniając zdolność kredytową, należy w pierwszej kolejności określić swoje dochody, a konkretnie ich wysokość. Na ich podstawie będzie można ustalić wysokość zobowiązania, jakiego bank bez problemu wówczas udzieli. Chcąc ocenić zdolność, kredytobiorca musi przede wszystkim od kwoty dochodu odjąć wszystkie miesięczne wydatki, które udokumentowane są fakturami, kwotami, a nawet chociażby umowami wskazującymi na pewne zobowiązania finansowe. Dokonując tej oceny należy również uwzględnić wydatki, które związane są z życiem codziennym jak jedzenie czy potrzeby dzieci. Jeżeli dochody są na tyle duże, by móc jeszcze do wydatków dołączyć miesięczną ratę kredytu, to kredytobiorca na pewno będzie zdolny do zadłużenia się.

Zabezpieczenia wpływają na zdolność kredytową

Kredytobiorca będzie zdolny do zaciągnięcia kredytu, jeżeli będzie mógł część swojego majątku określić mianem zastawu. Nieruchomość jak najbardziej mile widziana jest w takich sytuacjach, gdyż jest najbardziej wartościowa. Im więcej możliwych jest opcji zastawu, tym większą zdolnością kredytową może wykazać się kredytobiorca. Z kolei im większa zdolność kredytowa, tym większy kredyt gotówkowy może otrzymać. Wysokie wynagrodzenie za pracę, wartościowa nieruchomość pod zastaw, albo też drogi samochód. Taki klient w oczach banku staje się wiarygodny i przede wszystkim zdolny do zadłużenia się. Dlatego takim klientom dziś udziela się kredytów gotówkowych. Zobacz gdzie są najlepsze oferty.

Samodzielna ocena a z pomocą doradcy

Zdolność kredytową można ocenić na dwa sposoby. Chodzi tu o samodzielną ocenę i ocenę z pomocą doradcy finansowego w wybranym banku. Niektórzy zdecydowanie wybierają druga opcję, ponieważ mogą liczyć na profesjonalne kalkulacje, a poza oceną zdolności, również na wskazanie konkretnej oferty kredytu gotówkowego, wraz z ustaleniem kwoty na jaką mogą w danej sytuacji liczyć. Ocena zdolności kredytowej odbywa się sprawnie, a specjaliści potrafią ją określić już w czasie pierwszej wizyty w banku.

Na ocenę zdolności kredytowej składa się przede wszystkim wysokość miesięcznych dochodów, suma miesięcznych wydatków, zabezpieczenia w postaci nieruchomości, samochodu i inne. Czasem pomocne jest wsparcie ze strony współmałżonka. Bank chętnie bierze pod uwagę również jego dochody, zapewniając tym samym możliwość większego zadłużenia się. Zdolność kredytowa jest podstawą przy zaciąganiu kredytu gotówkowego. Od tego etapu rozpoczynają się wszelkie formalności niezbędne do sfinalizowania transakcji poprzez podpisanie umowy kredytowej.