Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?

Jeżeli tradycyjne sposoby inwestowania nie spełniają naszych wymagań i chcemy spróbować sił w inwestycjach alternatywnych, jedną z najpopularniejszych wśród nich jest inwestycja w złoto. Kruszce szlachetne zyskały dużą popularność w ciągu ostatnich lat. Powinniśmy jednak pamiętać, że złoto jest surowcem, który od wielu lat traktowany jest jako środek płatności. Złoto nie zatraciło swojej wartości, w przeciwieństwie do pieniędzy drukowanych, które potrafią w szybkim okresie zostać zastąpione na rynku inną walutą.

Inwestycja w złoto, tak jak w przypadku innych inwestycji alternatywnych polega na skupowaniu towaru i jego sprzedaży w chwili gdy osiągnie zamierzoną przez nas cenę. Przyjmuje się, że to inwestycja długoterminowa i najkorzystniej jest skupować surowiec w chwili gdy jego cena jest na rynku bardzo niska, następnie należy śledzić wykresy cen złota oraz dolara. Nie jest to trudna inwestycja, zatem nawet osoby, które nie znają się na rynku finansowym mogą w taki sposób ulokować swoje oszczędności i zarabiać na nich.

Jakie złoto kupić?

Mamy wiele możliwości od tradycyjnych sztabek złota, monet bulionowych, biżuterii, monet kolekcjonerskich po certyfikaty które pochodzą z rachunku maklerskiego. Inwestorom zaleca się kupno sztabek złota oraz monet bulionowych. Biżuteria i numizmatyka często przekraczają wartość zawartego w nich złota i ciężko na takich przedmiotach zarobić jeżeli nie posiadamy kupca, którego interesuje kolekcjonerstwo i emocjonalna wartość takiego złota. Decydując się na sztabki złota warto zainwestować w te, które posiadają sygnatury znanych marek, tak byśmy w przyszłości nie mieli problemów z ich sprzedaniem, do najbardziej rozpoznawanych należą wyprodukowane przez: Heraeus, Umirore oraz PAMP. Wśród monet bulionowych szczególnie rekomenduje się kupno monet: Krugerrand, American Eagle, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker oraz Suwerenów.

Gdzie kupić?

Aby nie narażać inwestycji na niepotrzebne ryzyko powinniśmy wybierać sprawdzonych dealerów. Najłatwiejszym sposobem zakupu kruszcu jest skorzystanie z ofert sklepów internetowych, są one równie bezpieczne jak te tradycyjne. Należy jednak zwrócić uwagę w jakim czasie otrzymamy przesyłkę – istotne jest aby sklep dokonał wysyłki jak najszybciej.

Istotna jest również cena złota, musimy zwrócić uwagę, że wartość złota określana jest w dolarach amerykańskich. Nawet jeżeli złoto ma niezmienną cenę, a waluta dolara wzrośnie zapłacimy za produkt więcej. To ważne by obserwować zarówno wartość samego kruszcu jak i dolara amerykańskiego.

Gdzie sprzedać?

Złoto w które zainwestowaliśmy pieniądze osiągnęło zadowalającą nas wartość? Jeżeli tak powinniśmy je sprzedać w taki sposób by odzyskać kapitał włożony w zakup złota oraz zarobić na różnicy w cenie kruszcu. Ze złotem możemy udać się do jubilerów lub lombardów, nie uzyskamy tam jednak odpowiednio wysokiej zapłaty za złoto. Możemy nie tylko nie zarobić na inwestycji ale także stracić. Atrakcyjniejszą cenę mogą zaproponować nam dealerzy metali szlachetnych, którzy skupią od nas złoto i ponownie wypuszczą na rynek w korzystnej dla nich sytuacji. Popularnością cieszy się także wystawianie monet lub sztabek na serwisach aukcyjnych np. Allegro czy eBay.