Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Elastyczne kształtowanie zdolności kredytowej – czy możliwe?

Elastyczne kształtowanie zdolności kredytowej – czy możliwe?

Racjonalny kredytobiorca powinien wiedzieć na jakie zobowiązanie może sobie pozwolić. Budżet gospodarstwa domowego w odniesieniu do nawet niewielkiego kredytu gotówkowego staje się napięty. Spłata małych rat miesięcznych to nie zawsze właściwe rozwiązanie po przeanalizowaniu całej umowy kredytowej. Zdolność kredytowa to pojęcie mocno elastyczne i uzależnione od wielu czynników.

Podstawowe uwagi podczas analizy umowy kredytowej

Standardowo kredytobiorca chce wiedzieć ile pieniędzy uzyska od banku detalicznego i jakie koszty poniesie w konkretnym terminie. Na tym etapie można rozpocząć analizę ekonomiczną kredytu gotówkowego i nie tylko. Jeżeli wybierzesz bardzo długi okres kredytowania, wtedy narażasz się na generowanie znacznie wyższych kosztów zobowiązania. Po prostu odsetki pracują dłużej dla kredytodawcy. W takim układzie uzyskujesz niskie raty miesięczne, co pozytywnie wpływa na płynność budżetu domowego, a jednocześnie na zdolność kredytową. Przy krótkiej spłacie kredytu ryzykujesz pogorszeniem płynności. Większości kredytobiorców doradza się, aby składali zapytania o kredyt tylko do niewielkiej ilości banków detalicznych. Dlaczego? Zapytania o kredyt obniżają ranking kredytobiorcy. Z tego powodu należy bardzo dokładnie porównać oferty wszystkich kredytów gotówkowych i ocenić faktyczne możliwości własnego gospodarstwa domowego. Najlepiej złożyć oczywiście jeden wniosek i od razu trafić po wcześniejszych obserwacjach. W każdym razie przekroczenie zbyt wielu zapytań może całkowicie wykluczyć cię z podpisania korzystnej umowy kredytowej.

Korzystna optymalizacja budżetu domowego

Przed nawiązaniem współpracy z pożyczkodawcą warto zoptymalizować wydatki gospodarstwa domowego. Pozamykanie zbędnych umów, potwierdzenie dodatkowego zarobku, terminowe opłaty rachunków to tylko niektóre ze wskazówek. Dobrze zostać tylko z jednym kredytem w danym momencie. Nadmierne zadłużenie to ryzyko wejścia w spiralę zadłużenia, co zdarza się niestety bardzo często. Terminowe spłaty rat kredytu gotówkowego budują zaufanie instytucji finansowej do ciebie. Historia spłaty dotychczasowych kredytów ma ogromne znaczenie dla starania się o kolejne pożyczki. Jak widzisz masz duży wpływ na kształtowanie zdolności kredytowej w trakcie konfiguracji spłaty zobowiązania.