Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Dobre kredyty gotówkowe

Dobre kredyty gotówkowe

Jakie kredyty gotówkowe są godne tego, aby nazwać je dobrymi? Być może takie, które mają niskie oprocentowanie? A być może te, które pozwalają nam pożyczyć wysokie kwoty? Jest wiele kryteriów, które można stosować do tego aby kredyt był określany mianem dobrego. Przede wszystkim istotne jest, aby przyszły kredytobiorca miał dostęp do wszystkich informacji, które mogą być z jego punktu widzenia ważne. Chodzi tu przede wszystkim o koszty związane z udzieleniem i późniejszą obsługą kredytu. Wiele razy zapomina się bowiem o tym, że na koszt kredytów gotówkowych składają się nie tylko stopy procentowe, ale również prowizje, koszty ubezpieczenia, oraz koszty monitów i upomnień w przypadku braku wpłaty raty na czas.

Wysokość oprocentowania

W naszym kraju jest określona maksymalna wysokość oprocentowania dla kredytów i pożyczek gotówkowych. Wynosi ona około 18% i nie może być wyższa. Dlatego jeżeli bank zamierza zarobić na nas więcej, musi szukać innych dozwolonych rozwiązań. Ustawy o kredytach konsumenckich nie zawierają natomiast żadnych innych regulowań, które dotyczą wysokości prowizji za udzielenie kredytu. W tym przypadku może ona wynosić 0 złotych, jak również 10% pożyczonej sumy. Naturalną praktyką jest doliczanie kosztów prowizji do całej sumy kredytu. Dla nas oznacza to wyższe raty, gdyż spłacamy kredytowaną prowizję. Jak widać, rozwiązań stosowanych przez banki jest bardzo wiele i prowizja jest tylko jednym z nich. Kolejnym sposobem na podniesienie kosztów kredytów gotówkowych, a tym samym większy zarobek dla banku jest ubezpieczenie.

Ubezpieczenie kredytów gotówkowych

Ubezpieczone kredyty gotówkowe są czymś naturalnym, zwłaszcza w przypadku nowych klientów, którzy dopiero rozpoczynają swoją finansową przygodę z jednym z banków. Ubezpieczenie kredytu ma jeden cel – chronić bank przed ryzykiem braku spłaty rat. Również kredytobiorca ma w pewnym sensie zapewniony spokój, bo w przypadku nagłej utraty dochodów, na przykład związanej ze zwolnieniem z pracy lub ciężką chorobą, to ubezpieczyciel będzie za niego pokrywał raty przez okres najczęściej 3 miesięcy. W przypadku większych kredytów czas ten może być dłuższy, ale rzadko przekracza pół roku. Ciekawostka, która jest warta poznania to fakt, że kredytobiorca w każdej chwili może zrezygnować z ubezpieczenia, wysyłając rezygnację do towarzystwa ubezpieczeniowego poręczającego kredyt. Wówczas może liczyć na zwrot składki za niewykorzystany czas, w którym ochrona ubezpieczeniowa nie będzie go obejmowała. Pojawia się tu jednak kolejna sprawa – zwrot ubezpieczenia zostanie wypłacony wyłącznie w sytuacji, kiedy składa była pobrana jednorazowo, w momencie zawierania umowy. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na to rozwiązanie, powinien sprawdzić w umowie kredytowej czy rozwiązanie ubezpieczenia nie wiąże się z pewnymi konsekwencjami – na przykład zwiększeniem oprocentowania – jeśli jego bieżąca wysokość na to pozwala, zmniejszeniem ilości lat, a tym samym zwiększeniem miesięcznej wysokości raty.

RRSO

 Ważną informacją dla kredytobiorców jest wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Na jej wysokość składają się wszystkie koszty, które będziemy ponosić w związku ze swoim kredytem, a więc oprocentowanie, koszt prowizji za udzielenie kredytu, ewentualny koszt rozpatrzenia wniosku kredytowego czy cena ubezpieczenia. RRSO zawsze jest tylko poglądową informacją, która jednak pozwala lepiej ocenić nasze warunki kredytowe i porównać je na przykład z ofertami przygotowanymi przez inne banki.