Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Dlaczego zaciąganie pożyczek w prywatnych firmach to jedyna alternatywa?

Dlaczego zaciąganie pożyczek w prywatnych firmach to jedyna alternatywa?

Dla wielu gospodarstw domowych w Polsce jedyna alternatywa to współpraca z firmami pożyczkowymi, często o niezbyt potwierdzonej reputacji. Dlaczego dzieje się tak, że słabszych kredytobiorców wyklucza się po prostu z zaawansowanego „życia kredytowego”? Dlaczego banki detaliczne odrzucają wnioski maksymalnie ryzykownych klientów, bez szans na normalne warunki pozyskania zobowiązania? Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy dotyczące funkcjonowania banków i parabanków w odniesieniu do odgórnych norm prawnych.

Regulacje i odrzucanie wniosków zbyt ryzykownych pożyczkobiorców

Problem przenoszenia klientów z bankowości detalicznej do prywatnych firm pożyczkowych lub do alternatywnych źródeł występuje w Polsce od lat. Banki detaliczne oceniają wnioski kredytowe krok po kroku zgodnie z rekomendacjami i wytycznymi Prawa Bankowego, a także Komisji Nadzoru Finansowego. Negatywna zdolność kredytowa, zła historia dotychczasowej spłaty zobowiązań, bezrobocie, niewielki dochód uniemożliwiający regulacje spłaty rat to tylko niektóre z czynników odrzucenia wniosku kredytowego w bankach. Oczywiście mniejsze umowy w banku detalicznym możesz zabezpieczyć, np. ruchomościami lub nieruchomością, ale to jednak ryzykowna praktyka. Dla klientów odrzuconych przez banki jedyna alternatywa to sektor pozabankowy, branża pożyczek społecznościowych, współpraca z inwestorami indywidualnymi. Kontrola bankowości detalicznej, nastawienie na dokładne analizy ryzyka, współpraca tylko z solidnymi klientami to główne punkty funkcjonowania banków. Sektor pozabankowy nie jest natomiast regulowany w całości, a to niestety generuje duże, najczęściej lichwiarskie problemy. Czy jest rozwiązanie podobnych problemów? Ludzi wykluczonych finansowo w Polsce jest wielu. Bezrobocie, brak stabilnych umów zatrudnienia, niewielkie i nieregularne dochody miesięczne to tylko niektóre z kłopotów występujących w społeczeństwie. Kredyt natomiast pozwala wybić się z biedy, a dodatkowa gotówka daje szansę na szybkie spełnienie kluczowych potrzeb, bez długoterminowego oszczędzania. Większa dostępność do kredytu i spersonalizowana ocena kredytobiorcy, w tym rozwój pożyczek społecznościowych to bardzo ważne elementy do walki z wykluczeniem kredytowym.

Kontrola rynku bankowego tworzy rynek wykluczonych finansowo kredytobiorców

Większość przepisów w Polsce zabrania bankom detalicznym udzielania niezwykle ryzykownych pożyczek, a także ich zamiany na instrumenty rynku kapitałowego. Banki inwestycyjne jako takie w Polsce nie istnieją i dobrze, ponieważ to ogranicza wystąpienie poważnych konsekwencji ekonomicznych.