Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Decyzja kredytowa i umowa

Decyzja kredytowa i umowa

Jeżeli już zdecydujemy się na wybór najlepszego dla nas kredytu wówczas bank będzie wymagał od nas złożenia kompletu potrzebnych dokumentów. Wypełnienie wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego może zająć nam sporo czasu. Jednak nie każdy bank będzie podchodził do tej kwestii tak drobiazgowo, w każdym sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej i każdy bank może wymagać od nas nieco innych dokumentów. Banki mogą różnić się również szczegółowością poszczególnych formularzy, ale są też szczególnie mocno dociekliwe w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Banki decyzję o przyznaniu nam kredytu podejmują stosunkowo szybko .Już w ciągu tygodnia lub dwóch możemy otrzymać informację o decyzji kredytowej, a także warunkach zostaną nam zaproponowane przez bank który wybraliśmy. Czas podjęcia decyzji przez bank może się jednak wydłużyć szczególnie w sytuacji kiedy bank przeprowadza wycenę nieruchomości bądź też weryfikuje wycenę, którą dostarczył klient. Taka decyzja najczęściej ma charakter warunkowy. Towarzyszy jej wówczas cała lista dokumentów, które musimy dostarczyć naszemu kredytodawcy. Bardzo często składamy wnioski w kilku rożnych bankach jednocześnie, wówczas jest to odpowiedni moment, aby porównać wszystkie otrzymane oferty i odrzucić te najmniej atrakcyjne i te które nie spełniają naszych oczekiwań. Jak się okazuje skompletowanie wszystkich wymaganych przez bank dokumentów może zająć nam sporo czasu. A ich dostarczenie do banku nie zawsze rozwiązuje sprawę. Pracownicy banku czyli tak zwani analitycy mogą poprosić o dodatkowe wyjaśnienia bądź też rozszerzenie dokumentacji. Następnie nadchodzi upragniony przez nas moment, czyli analitycy kredytowi dają zielone światło i otrzymujemy ostateczną decyzję kredytowa. Od chwili jej wydania mamy zazwyczaj około 30 dni na ostateczne podpisanie umowy kredytowej. W sytuacji kiedy staraliśmy się o kredyt w kilka różnych bankach jednocześnie musimy teraz podjąć decyzję o wyborze swojego kredytodawcy czyli banku który udzieli nam kredyt.

Następnie na nasze żądanie bank przygotowuje umowę kredytową, może to zająć kolejnych kilka dni. W każdej chwili możemy zapoznać się ze wzorem takiej umowy, kiedy nie rozumiemy niektórych jej zapisów powinniśmy prosić o wyjaśnienie wszystkich ewentualnych wątpliwości. Warto również dowiedzieć się, ile czasu zajmie wypłata kredytu ta informacja będzie dla nas niezbędna podczas konstruowania aktu notarialnego.

W chwili podpisywania ostatecznej umowy bez względu na to czy wcześniej już zdążyliśmy się z nią zapoznać powinniśmy bardzo uważnie przeczytać jej treść i zwrócić uwagę na wszystko co jest dla nas nie do końca jasne. W umowie znajdą się zapisy dotyczące konkretnie naszego przypadku, a także wymogi dotyczące tzw. cross sellu, czyli dodatkowych produktów (np. karta kredytowa, ROR), które możemy kupić, aby cena naszego kredytu była niższa, a warunki nieco bardziej korzystne.