Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

Czym jest Biuro Informacji Gospodarczej?

Czym jest Biuro Informacji Gospodarczej?

Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego kredytobiorca spotyka się z pojęciem analizy zdolności i historii kredytowej w bazie BIK i BIG. Czym jest zatem Biuro Informacji Gospodarczej. Czy posiada duży wpływ na akceptację umowy kredytowej?

Czy obawy przed trafieniem do BIG są uzasadnione?

BIG to de facto Biura Informacji Gospodarczej. W Polsce wyróżnia się trzy takie podmioty, a mianowicie KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor oraz ERIF. BIG od BIK różni to, że Biura Informacji Gospodarczej zbierają informacje o przeterminowym zadłużeniu pozabankowym. A BIK odnosi się jedynie do zobowiązań wobec banków i parabanków. A zatem o co chodzi? Bank po sprawdzeniu BIG wie, czy zalegasz z opłatami rachunków, alimentów, mandatów. Do BIG może trafić właściwie każdy już od kwoty zaległości 200 złotych. Wystarczy nie spłacać rachunków przez sześćdziesiąt dni. BIG warto przeglądać samodzielnie, jeżeli ubiegasz się o większy kredyt. Niektórzy kredytobiorcy nie mają nawet pojęcia pojawienia się danych w podobnej bazie. Raport w BIG wygenerujesz bezpłatnie, zgodnie z aktualnymi normami prawnymi. Wykreślenie negatywnego wpisu z BIG jest oczywiście możliwe, ale pod warunkiem uregulowania zobowiązań. To potwierdza wierzyciel po prośbie spłacającego. W niektórych przypadkach BIG uniemożliwia podpisanie umowy abonamentowej, pozyskanie leasingu, oferty internetowej. Nierzetelny płatnik nie jest w stanie realizować wielu podstawowych zakupów, nawet ratalnych w marketach.

Nawet nierzetelne firmy można kontrolować

Biuro Informacji Gospodarczej to pożyteczne narzędzie nie tylko do monitorowania zachowań płatniczych zwykłych konsumentów, ale też ostrzeżenie przed nierzetelnymi pracodawcami, dużymi przedsiębiorstwami, instytucjami. Osoba fizyczna ma prawo wpisać do rejestru nierzetelnego płatnika, niezależnie od skali prowadzonej przez niego działalności (limit od 500 złotych). BIK i BIG to bazy uzupełniające się w krajowym systemie obsługi zadłużenia krótko oraz długoterminowego. Analiza zdolności i historii kredytowej to podstawa w bankach, parabankach, przy podpisywaniu umów o kredyty ratalne w sklepach. Aby nie trafić do BIG uważaj, aby nie zalegać na kwotę 200 i więcej złotych powyżej sześćdziesięciu dni.