Czy zyski z Twoich lokat są zadowalające?

Sprawdź ranking najlepszych lokat

Sprawdź to!
Lokaty bankowe - Moja-Skarbonka

BIG oraz BIK w analizie kredytobiorcy

BIG oraz BIK w analizie kredytobiorcy

Biuro Informacji Kredytowej oraz Biuro Informacji Gospodarczej to dwa podstawowe rejestry wykorzystywane podczas analizy wiarygodności kredytobiorcy w bankach oraz instytucjach pozabankowych, one również sprawdzają swoich klientów, dlatego zobacz na 17banków jakich ofert unikać a jakie będą dla ciebie dobre. Czym różnią się wskazane bazy i czy mocno wpływają na ocenę zdolności kredytowej?

Z czym się wiąże Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej powstało z inicjatywy banków krajowych w celu poprawienia jakości obsługi klienta oraz w ramach zabezpieczenia interesów ekonomicznych podczas obsługi kredytów każdego typu. BIK zarządza danymi przekazywanymi przez banki oraz inne placówki udzielające pożyczek konsumpcyjnych. BIK to jeden zbiór danych, dobrze zorientowany pod względem prawnym, prosty w monitorowaniu. Aktualnie każdy kredytobiorca może ściągnąć płatny raport BIK, co przydaje się przed podejmowaniem poważniejszych decyzji o zadłużeniu krótko lub długoterminowym. Alerty BIK umożliwiają również ochronę tożsamości w erze częstych wyłudzeń. Do Biura Informacji Kredytowej odnosi się bezpośrednio Prawo Bankowe.

Biuro Informacji Gospodarczej to nie tylko jedna instytucja

Biuro Informacji Gospodarczej to rozproszone zbiory danych, które odnoszą się do wszystkich zobowiązań pozabankowych potencjalnego kredytobiorcy. Do BIG trafiają dane od dostawców mediów, marek telekomunikacyjnych, sądów, wierzycieli, firm leasingowych, czy nawet osób fizycznych, gdzie wystąpił problem ze ściągnięciem płatności. Po uregulowaniu płatności w bazach BIG najczęściej można poprosić o usunięcie negatywnego wpisu, który nie pogorszy już zdolności kredytowej. Z różnych rejestrów BIG można pozyskać bardzo konkretne informacje o kredytobiorcy, w tym dane o zaległościach alimentacyjnych, nieopłaconych mandatach.

Wymagana zgoda kredytobiorcy do sprawdzenia wrażliwych baz danych

Kredytobiorca najczęściej zgadza się na analizę kredytową, w której zakłada się monitorowanie wskazanych rejestrów. Bez pisemnej zgody nie jest to możliwe, ponieważ znajdują się tam dane wrażliwe. Każdy konsument, który nie jest pewien, czy ma „czyste konto” może sięgnąć do raportów BIG i BIG, co przydaje się w wielu sytuacjach wymagających finansowania zewnętrznego.

BIK i BIG, a podstawowe różnice

BIK zatem odnosi się do zobowiązań kredytowych, a BIG do wszystkich kwestii pozabankowych, w tym do niespłaconych rachunków za energię elektryczną, abonament na telefon, podobnych. Dzięki dwóm powiązanym bazom kredytodawca otrzymuje praktycznie pełny obraz funkcjonowania konkretnego gospodarstwa domowego. Nie ma żadnych odstępstw od monitorowania BIK i BIG w bankach ze względu na rygorystyczne normy prawne.